Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Titanic je americký film, který získal řadu ocenění, včetně rekordních 11 Oscarů Zpracovává katastrofu zaoceánské lodi Titanic z roku 1912.

Patří mezi nejnákladnější snímky v historii a s celkovými celosvětovými tržbami ve výši 2,2 miliardy dolarů drží zároveň pozici třetího kasovně nejúspěšnějšího filmu všech dob.

Obsazení: herci a postavy

 • Leonardo DiCaprio (Jack Dawson)
 • Kate Winslet (Rose DeWittová Bukaterová)
 • Gloria Stuart (Rose Dawsonová Calvertová alias stará Rose)
 • Billy Zane (Caledon Hockley)
 • Kathy Bates (Margareth Molly Brownová)
 • Bill Paxton (Brock Lovett)
 • - "Bernard Hill":https://www.extra.cz/tema/bernard-hill (kapitán "Edward J. Smith":https://cs.wikipedia.org/wiki/Edward_J._Smith)
 • - "Jonathan Hyde":https://www.csfd.cz/tvurce/20077-jonathan-hyde/ ("Bruce Ismay":https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Bruce_Ismay, ředitel společnosti "White Star Line":https://cs.wikipedia.org/wiki/White_Star_Line)
 • David Warner (Spicer Lovejoy)
 • Victor Garber (Thomas Andrews hlavní konstruktér)
 • Danny Nucci (Fabrizio De Rossi)

Děj filmu Titanic

Děj fiktivního příběhu se odehrává ve dvou časových obdobích: V roce 1996 hledač pokladů Brock Lovett hledá ve vraku Titanicu známý šperk zvaný Srdce oceánu. V trezoru Caledona Hockleyho speciální průzkumná ponorka objeví kresbu nahé mladé ženy. Zpráva o nálezu je posléze zveřejněna v televizi, kde ji spatří stoletá Rose Calvertová. Se svojí vnučkou navštíví Lovetta a řekne mu, že právě ona je žena na obrázku. Posléze začne vyprávět příběh lásky, kterou na Titanicu v dubnu roku 1912 prožila.

Byl to obrovský a luxusní dopravní prostředek. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelný. Když vyplouval na první plavbu, byl na jeho palubě také chudý Jack. On vyhrál lístek v pokeru, Rose měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Shodou náhod spolu prožili nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou, což platilo do osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Atlantském oceánu do ledovce, který ji neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu.

Zajímavosti

Americký spisovatel Morgan Robertson napsal v roce 1898 povídku Zbytečnost. Je o obrovské britské osobní lodi nazvané Titán, která je označena za nepotopitelnou. Tato v dubnu narazí v severním Atlantiku do ledovce a potopí se, přičemž na její palubě nebyl dostatečný počet záchranných člunů.

V řecké mytologii byli Titáni symboly moci i síly aděti matky země Gaie a boha Úrana Společnost White Star Line chtěla vybraným názvem (s přidanou koncovkou -ic, jak bylo jejím zvykem) zdůraznit skutečnost, že její parník byl ve své době největší lodí na světě.

Všechny jeho sesterské lodě se měly jmenovat podle tří ras ze zmiňované mytologie - Olympané Titáni a Giganti Gigantic byl však po potopení Titanicu přejmenován na Britannic. V průběhu první světové války (1916) najel na německou minu a potopil se.

Film trvá 3 hodiny a 14 minut. Přesně tak dlouho trvalo i potopení lodi.

Celým názvem se jmenovala R.M.S. Titanic tedy Royal Mail Ship (Královská poštovní loď).

Podle původních představ měl roli Jacka Dawsona ztvárnit úplně někdo jiný. Ve hře byli Matthew McConaughey Chris O'Donnell nebo Johnny Depp

Každá filmová místnost byla přesnou kopií originálu. Tvůrci dokázali zachytit detaily díky starým fotkám a samozřejmě nákresům, které před samotným natáčením získali.

Snímek je podbarvený hudbou Jamese Hornera Nejznámější písní z něj je My heart will go on nazpívaná 4 Zlaté glóbusy, Celine Dion

Na konci filmu Rose říká, že z moře bylo zachráněno 18 lidí. Ve skutečnosti jich bylo 32.

Obrovská vodní nádrž, v níž probíhalo natáčení včetně mrazivých závěrečných scén, kdy Jack a Rose mrznou v ledovém oceánu, byla naplněna vodou o teplotě 27 stupňů Celsia. Pára, která jim vychází z úst, byla do záběrů doplněna až posléze.

Jednou z nejvýraznějších vedlejších postav je matrona Molly Brownová. Svérázná žena se však nikdy Molly nejmenovala. Říkala si Meggie, oficiálně Margareth, a se jménem Molly ji spojili až američtí novináři, kteří o ztroskotání Titanicu psali.

Kromě uvedených 11 Oscarů získal snímek mj. i 4 Zlaté glóbusy Césara a Cenu Grammy

Články