Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Švýcarská zpěvačka a herečka Tina Turner (vlastním jménem Anna Mae Bullock) se narodila 26. listopadu 1939 ve městě Nutbush v americkém státě Tennessee. V 80. letech patřila mezi nejpopulárnější světové hvězdy. Přízeň publika si získala především svých chraplavým hlasem. Zemřela po dlouhé nemoci 24. května 2023 ve věku 83 let.

Nejznámější písničky

Kariéra

Už od dětství se věnovala zpěvu. Působila v kostelním sboru, který zpíval gospely. Na konci 50. let zamířila spolu se svou sestrou do Saint Louis, kde se setkala se hudebníkem Ike Turnerem, který vedl kapelu Kings of Rhythm. Později se jej vzala za manžela. Právě on jí navrhl, aby začala používat umělecké jméno Tina Turner.

Ještě předtím se zapletla se saxofonistou Raymondem Hillem, který hrál v kapele Kings of Rhythm. Tina s ním měla v 18 letech syna Craiga Turnera Její nejstarší syn Craig spáchal v roce 2018 sebevraždu

Její první manžel Ike Turner je otcem jejího druhého syna, který se jmenuje Ronald Renelle Turner (zkráceně Ronnie). Ike měl ze svého předchozích manželství dvě děti, a tak se Tina nakonec musela starat o 4 ratolesti.

Na začátku 60. let vznikly první společné nahrávky Tiny a jejího muže. Jejich nejúspěšnějším rokem byl rok 1971, když se jim podařilo s hitem Proud Mary dostat do americké hitparády Top 10. Získali za ni také cenu Grammy. Skladba se nachází na jejich albu Workin' Together, se kterým slavili největší úspěch.

Její první sólová píseň vznikla v roce 1966, jednalo se o song River Deep, Mountain High.

Ike Turner byl závislý na alkoholu a drogách a vůči Tině Turner se choval násilně. Ta se s ním nakonec rozhodla v roce 1976 rozvést. Tina ho chtěla co nejvíce uspíšit, a tak souhlasila s tím, že Ikovi připadnou všechna práva na jejich nahrávky. Rozvod zbrzdil její do té doby se slibně rozjíždějící kariéru. Nějakou dobu zpívala v klubech a její finanční situace byla dosti tíživá.

Zlom přišel v roce 1983, kdy se jí podařilo dostat na výsluní s hitem Let´s Stay Together. V dalším roce vydala úspěšné album Private Dancer. Tina Turner změnila svůj styl, podařilo se jí dostat mezi hvězdy světového formátu. Její nejúspěšnější období bylo mezi lety 1984 až 1992.

Její koncert 16. ledna 1988 v brazilském Rio de Janeiro navštívilo na 182 tisíc diváků, což byl na dlouhou dobu rekord, zaznamenaný v Guinessově knize rekordů. V roce 1991 byla Tina (společně s Ikem Turnerem) uvedena do Rock and rollové síně slávy.

Za svou kariéru byla celkem 25x nominována na cenu Grammy a 8x tuto cenu získala. Poprvé v roce 1972.

Zářným rokem pro ni byl rok 1995, ve kterém nazpívala píseň k bondovce Zlaté oko (Golden Eye).

Osobní život

První vážnější známost měla se saxofonistou Raymondem Hillem, se kterým přišla ještě během středoškolských studií do jiného stavu. Jejich vztah se záhy rozpadl. Když se jí narodil syn, stala se samoživitelkou. Její nejstarší syn se jmenuje Raymond Craig Turner.

V letech 1962 až 1978 byl jejím manželem Ike Turner. V roce 1960 se jim narodil syn, který dostal jméno Ronnie Turner. Stal se z něj herec.

V roce 2013 se znovu provdala. Za muže si vzala svého dlouholetého přítele německého hudebního producenta Erwina Bacha. Její manžel byl o 16 let mladší a působil v nahrávacím průmyslu. Tina Turner žila od roku 1994 ve Švýcarsku poblíž Curychu. V roce 2013 požádala o švýcarské občanství, amerického občanství se vzala. V prohlášení uvedla, že již v USA kromě své rodiny nemá vazby a nemá již v úmyslu se tam v budoucnu usadit.

Články