Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tibet je Čínou okupovaný stát, rozdělený na Tibetskou autonomní oblast a dvě další provincie Čching-chaj (Amdo) a zhruba polovinu území S’-čchuan (Kham).

Charakteristika

Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině a jeho průměrná výška dosahuje přibližně 4 500 metrů nad mořem, proto se této zemi často říká „střecha světa“ (mj. se zde nachází i nejvyšší hora Mount Everest s nadmořskou výškou 8 849 m n. m.).

Jejím tradičním etnikem jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem, zástupce zde mají také Chanové a Chuejové. Je centrem buddhismu, žijí zde ovšem i vyznavači bönu, islámu a křesťanství.

Hlavním městem je Lhasa (v ní žije asi 250 000 obyvatel), měnou je čínský jüan.

Historie

V 7. století vzniklo Tibetské království, které se zhroutilo po roce 842. Následně bylo toto území v různých dobách pod mongolskou a čínskou nadvládou. Současné hranice Tibetu byly definovány v 18. století. 1903 do něj provedli invazi Britové a donutili místní vládu podepsat smlouvy, kterými se v podstatě stal britským protektorátem, ten však i nadále ujišťoval Čínu, že stále uznává její nároky.

1913 vyhlásil Tibet nezávislost, ta ovšem nebyla uznána čínskou vládou. 1949 čínská armáda obsadila jeho polovinu, 1951 byla „domácí“ armáda zničena v bitvě u Čhamdo. Po neúspěšném národním povstání (10. až 23. března 1959), kterému padlo za oběť asi 86 000 Tibeťanů, byla Čínou tibetská vláda zrušena.

Vlajka pro Tibet

Peking téhož roku zrušil tibetské poddanství a otrokářství, zastánci jeho postupu také uvádějí, že jeho nadvláda přinesla důležité reformy a pokrok. Je ovšem nutné uvést, že v období 1959 až 1969 docházelo k masovému čínskému usmrcování obyvatelstva a systematické destrukci buddhistické víry.

K připomenutí zmiňovaného postání je každoročně organizována mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení jeho vlajky. Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století a od 1996 se k ní pravidelně připojují i české instituce.

Exilová vláda

V dubnu 1959 čtrnáctý Dalajláma (celým jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou jen Tändzin Gjamccho) uprchl a následně založíl exilovou vládu dnes sídlící v indickém městě Dharamsale, v červnu 1991 oficiálně vyhlášenou.

1989 obdržel Dalajláma Nobelovu cenu míru, 1994 byl Palác Potála ve Lhase zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Tibetské nepokoje byly násilně potlačeny i v letech 1989 a 2008,  v letech 2009 až 2015 se v této zemi upálilo více než 140 Tibeťanů, dalších pět pak v zahraničí.

Svátky

Každoročně v něm probíhá řada festivalů, které jsou obyčejně pořádány na oslavu Buddhy či jeho učení. K nejznámějším patří Losar, tibetský Nový rok, který je tím nejdůležitějším vůbec.

Články