Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

The Weeknd je kanadský zpěvák R&B a indie R&B, hudební producent a skladatel. Narodil se 16. února 1990 ve městě Scarborough v kanadské provincii Ontario. Je držitelem cen Grammy a MTV Music Awards.

Nejznámější písničky

Kariéra

Navštěvoval střední školy West Hill Collegiate Institute a Birchmount Park Collegiate Institute ve Scarborough, studium však nedokončil a v roce 2007 odešel z domova a přestěhoval se do čtvrti Parkdale v Torontu. A tak podle jeho slov vzniklo jeho umělecké jméno The Weeknd, kdy potom, co odešel ze školy, jeden víkend odešel i z domova. Umělecké jméno však bylo pravopisně upraveno kvůli tomu, aby nenastaly problémy s ochrannou známkou kanadské kapely The Weekend. Před tím, než začal užívat tento pseudonym, vystupoval pod uměleckými jmény Noise a Kin Kane.

V roce 2010 se spojil s hudebním producentem Jeremy Rosem a spolupracoval s ním na temném hudebním projektu R&B. Vzniklo tak několik písní, například píseň What You Need, Loft Music nebo The Morning, které sklidily úspěch. V roce 2011 vydal svůj první mixtape pod názvem House of Balloons. Začal koncertovat a často také vystupoval jako předskokan zpěváka a rappera Drakea Druhý mixtape pod názvem Thursday vydal v srpnu 2011. Třetí mixtape nesoucí název Echoes of Silence vydal v prosinci 2011.

V dubnu 2012 se vydal na své první turné po USA a zamířil následně i do Evropy, kde vystoupil na různých festivalech. Téhož roku mu vyšla kompilace mixtapů pod názvem Trilogy, která byla velice úspěšná a umístila se na čtvrtém místě prestižního amerického žebříčku Billboard 200.

Celkem vydal čtyři studiová alba. V roce 2013 vydal debutové album Kiss Land, v roce 2015 vydal druhé album pod názvem Beauty Behind The Madness, v roce 2016 třetí album pod názvem Starboy a v roce 2020 čtvrté album nesoucí název After Hours. Na svých písních spolupracoval například s hudebními hvězdami Daft Punk Aliciou Keys Calvinem Harrisem či Arianou Grande

V roce 2016 a 2018 získal cenu Grammy v kategorii Nejlepší současné urban album (Beauty Behind The Madness, Starboy), v roce 2020 získal cenu MTV Video Music Award v kategorii Videoklip roku za píseň Blinding Lights.

Jeho píseň Earned It je součástí soundtracku k filmu Padesát odstínů šedi z roku 2015.

Osobní život

The Weeknd, vlastním jménem Abel Makkonen Tesfaye, se narodil 16. února 1990 ve městě Scarborough v kanadské provincii Ontario. Jeho matka, Samra, a otec, Makkonen, Etiopané, se na konci osmdesátých let přistěhovali do Kanady.

Poté, co došlo k rozchodu rodičů, vychovávala ho matka společně s babičkou. Měl divoké dětství. V 11 letech začal kouřit marihuanu, poté začal brát tvrdší drogy. Kvůli nim začal i krást. V roce 2007 odešel z domova. Od užívání drog neupustil ani později. Tvrdí, že mu pomáhají při tvorbě.

V roce 2015 navázal vztah s modelkou Bellou Hadid která si později zahrála i v jeho videoklipu. V roce 2016 se rozešli. V roce 2017 údajně tvořil pár se zpěvačkou Selenou Gomez S modelkou Bellou Hadid se znovu v roce 2018 začal nakrátko stýkat.

Měl i konflikt s policií, kdy byl v roce 2015 zatčen za napadení policisty a byl odsouzen k 50 hodinám veřejně prospěšných prací.

Aktivně se angažuje v dobročinné činnosti. Finančně například podpořil univerzitu University of Toronto, aby mohla otevřít kurz výuky klasického etiopského jazyka, či aby realizovala nový etiopský studijní program. Finanční částkou podpořil i kostel St. Mary Ethiopian Orthodox Tewahedo Church v Torontu, který jako malý navštěvoval.

V dubnu 2020, v rámci kampaně pod názvem MusiCares Coronavirus Relief Fund, která podporuje hudebníky zasáhnuté celosvětovou pandemií COVID-19, poskytl výtěžek 500 000 dolarů z prodeje své kolekce obličejových masek pod jeho značkou XO. Dalších 500 000 dolarů z tohoto prodeje věnoval nemocnici Scarborough Health Network v Ontariu v jeho rodném městě Scarborough.

Profily na sociálních sítích

Články