Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

15. března 2019 otřásl novozélandským městem Christchurch (v překladu Křesťanský kostel) teroristický útok. Nový Zéland dosud nezažil nic podobného. Premiérka Jacinda Ardernová označila tento den za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Útočníci stříleli v mešitách Al Noor a Linwood v centrální části města. Zaútočili v době modliteb, kdy bylo uvnitř zhruba 300 muslimů. Zemřelo 50 lidí a zraněno bylo 50 dalších. Policisté zadrželi tři muže a jednu ženu. V jejich vozech se nacházely i výbušniny. Jednoho z nich - Australana Brentona Tarranta - obvinili z vraždy.

Ten celý útok natáčel a živě ho přenášel na sociálních sítích. Video bylo staženo a Facebook a Instagram zrušili jeho účet. Tarrant před střelbou zveřejnil 74stránkový manifest, ve kterém vysvětluje své pohnutky a motivaci k činu.

... Naše země nikdy nebude jejich zemí. Naše domovy patří nám a dokud budou bílí muži žít, tak muslimové nikdy nepřevezmou nad naší zemí moc a nikdy naše lidi nenahradí, píše v něm Tarrant. ...Tohle dělám proto, abych pomstil stovky, dokonce i tisíce mrtvých, kteří v Evropě kdy kvůli přistěhovalcům zemřeli. Abych pomstil otroky, kteří byli v Evropě zotročeni muslimy. Mstím se za ty, kteří v Evropě zemřeli kvůli teroristickým útokům ze strany muslimů. Chci snížit počet muslimských přistěhovalců v Evropě, dodává.

Články