Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Americká zpěvačka Taylor Swift, celým jménem Taylor Alison Swift, se narodila 13. prosince 1989 ve městě Reading v americkém státě Pensylvánie.

Nejznámější písničky

Kariéra

Její dětskou zálibou bylo jezdectví, její rodina vlastnila několik koní a poníků. V devíti letech se Taylor začala věnovat hudbě a vystupovat v muzikálech. Zdokonalovat se jezdila na Broadway na hodiny zpěvu a herectví. Několik let obcházela bez úspěchu konkurzy v New Yorku Začala tedy objíždět různé festivaly, soutěže a akce, kde mohla vystupovat jako country zpěvačka.

Stala se nejmladší písničkářkou, která kdy byla najata vydavatelstvím Sony/ATV Music Publishing. Již po vydání svého prvního alba Taylor Swift v roce 2006 se stala hvězdou country hudby. Třetí singl Our Song z ní udělal nejmladší zpěvačku, která si sama napsala a vydala píseň. Umístila se na prvním místě žebříčku Billboard Hot Country Songs a dostala nominaci na cenu Grammy v kategorii Best New Artist v roce 2008.

Taylor Swift je označovaná jako „miláček Ameriky“ a ve svých písních často zpívá o lásce. Hudebně se jedná nejčastěji o písně s jednoduchým textem a snadno zapamatovatelnou melodií. Její texty písní byly oceněny asociací Nashville Songwriters Association a organizací Songwriters Hall of Fame. Za svou kariéru získala už sedm cen Grammy, patnáct American Music Awards, sedm Country Music Association Awards, šest Academy of Country Music Awards a třináct BMI Awards.

V červenci 2020 vydala své osmé studiové album, které pojmenovala Folklore. Bylo velkým překvapením pro její fanoušky a pravděpodobně i pro ni samotnou. Že album vyjde oznámila na sociálních sítích méně než 24 hodin před jeho vydáním. Vytvořila jej během izolace za časů pandemie covidu-19. A nebylo jediným albem, které v době koronavirové vydala. O pět měsíců později oznámila, že připravila další studiovou desku, svou devátou v pořadí. Zpěvačka to oznámila jen krátce před vypuštěním alba, které dostalo název Evermore a zahrnuje 15 skladeb. Jako spoluautor skladeb s ní na albu spolupracoval její přítel Joe Alwyn Pracoval pod pseudonymem William Bowery.

Herecká kariéra

Taylor Swift se zkusila prosadit také jako herečka. Objevila se v epizodě Kriminálky Las Vegas z roku 2009, v komedii Na sv. Valentýna (2010) či v animovaném filmu Lorax (2012). V roce 2014 si zahrála ve sci-fi Dárce a v roce 2019 ztvárnila hlavní roli v muzikále Cats

Taylor Swift podporuje umělecké vzdělávání, gramotnost dětí, angažuje se v pomoci při přírodních katastrofách, podporuje práva LGBT a dětskou charitu. Její filantropické snahy byly oceněny cenou od organizace Do Something a dalších fondů.

Osobní život

V roce 2008 byla Taylor Swift ve vztahu s hudebníkem Joe Jonasem V následujícím roce pak se hercem Taylorem Lautnerem Jejím partnerem byl také herec Jake Gyllenhaal Chodila také s Conorem Kennedym či zpěvákem Harry Stylesem V roce 2013 přišla s vyjádřením, že si nepřeje řešit svůj osobní život, chtěla se soustředit výhradně na svoji hudební kariéru.

V březnu 2015 začala chodit se skotským DJ a hudebním producentem Calvinem Harrisem Krach jejich vztahu oznámili v červnu 2016. Poté začala Swift chodit s britským hercem Tomem Hiddlestonem vztah jim vydržel jen pár měsíců. V září téhož roku už randila s britským hercem Joe Alwynem

Rodina

Taylor má mladšího bratra Austina, který studoval na University of Notre Dame. Jejími rodiči jsou Scott Swift a Andrea Swift.

Její matce byla v prosinci 2014 diagnostikována rakovina prsu. Během náročné léčby jí navíc lékaři objevili nádor na mozku.

Profily na sociálních sítích

Články