Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Tělo čtyřměsíčního chlapce Tadeáše nalezli policisté v sobotu 30. května 2020 v Labi na Mělnicku u obce Vliněves nedaleko Hořína. V únoru 2021 obvinila policie matku chlapce Veroniku Z. a jejího přítele z trestného činu usmrcení z nedbalosti a šíření poplašné zprávy spáchané ve spolupachatelství. Zatímco muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, žena by mohla dostat až šest let, protože jako matka porušila povinnost, která vyplývá ze zákona.

Veronika Z. v květnu 2020 nahlásila na policii, že jejího malého Tadeáška někdo unesl, když usnula v parku. Po kojenci pátraly desítky policistů a byla nasazena také helikoptéra. Nakonec se ukázalo, že matka lhala. Zanedbala péči o dítě, které zemřelo. Tělo chlapce dala s přítelem do batohu, který zatížili kameny a hodili do řeky.

Pátrání po pohřešovaném kojenci

Matka kojence se na tísňovou linku obrátila v pátek 29. května 2020. Tvrdila, že se její chlapec ztratil i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně. Matka tvrdila, že její dítě v kočárku mělo zmizet, zatímco usnula při opalování.

Následovala rozsáhlá pátrací akce. Po Tadeáškovi, který už byl však v té době mrtvý, pátraly desítky policistů, psovodů a hasičů. Do akce se zapojilo také poříční oddělení policie s potápěči. Nasazen byl také vrtulník s termovizí a později i speciální dron.

Policisté se kromě zámeckého parku zaměřili i na břehy a hladiny nedalekých vodních toků. Kromě soutoku Labe a Vltavy se v blízkosti parku nachází také Hořínský potok. Pozornost policistů byla upřena také na okolí mostu Josefa Straky přes Labe.

Když se ukázalo, že matka lhala, hrozilo jí že nákladnou pátrací akci bude muset uhradit ze svého Například jen zapojení vrtulníku s termovizí mělo vyjít na 100 tisíc Kč. K otázce, kdo nakonec pátrání zaplatil, se nechtěla policie vzhledem k probíhajícímu šetření vyjadřovat

Kriminalisté vyšetřovali nedbalost

Jednou z vyšetřovaných verzí bylo, že dítě náhle zemřelo, načež matka zpanikařila. Nevěděla, jak se zachovat a rozhodla se mrtvého syna zbavit. Matka se později přiznala, že tělo Tadeáše do vody hodila. Vyšetřovalo se, jakou vinu nesla matka na smrti dítěte. Násilná smrt byla vyloučena, ve hře však zůstávala verze, že za smrtí kojence mohla být nedbalost ze strany matky, z čehož byla Veronika nakonec také obviněna. Hrozilo jí také, že se dopustila přestupku podle zákona o pohřebnictví, když se pokusila nelegálně zbavit těla svého dítěte.

Biologický otec s verzí matky nesouhlasí

Matka kojence podle svého okolí dítě zanedbávala, navíc měla brát drogy. Biologický otec Tadeáše Dominik S. se domníval už od samého počátku, že výpověď matky byla nepravdivá. Prozradil to redaktorům eXtra.cz, kteří se za ním vypravili do Neratovic Podle něj brala jeho partnerka drogy během těhotenství.

Dominik S. naplánoval pohřeb, který se však dlouho nemohl uskutečnit, neboť tělo malého Tadeáška nebylo možné kvůli probíhajícímu vyšetřování vydat Podle Dominika S. chybělo málo a svého syna by nemohl pohřbít vůbec. V řece totiž žije plno sumců, kteří žerou podle něj všechno.

Policie obvinila matku Veroniku Z. a jejího přítele

V únoru 2021 bylo vyšetřování uzavřeno Na základě závěrů znaleckých posudků z různých oborů bylo matce mrtvého kojence i jejímu příteli sděleno obvinění. Policisté stíhají matku malého Tadeáška z Hořína a jejího přítele za usmrcení z nedbalosti a šíření poplašné zprávy spáchané ve spolupachatelství. Muži hrozí trest odnětí svobody až na tři léta, ženě až šest let, neboť jako matka porušila povinnost vyplývající jí ze zákona.

Podle policie nebyla matka v době oznámení pohřešování potomka pod vlivem alkoholu nebo drog.

Články