Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

PES (protiepidemický systém) je systém hodnocení rizika šíření koronaviru. Podle tohoto systému se řídí postupné uvolňování a zpřísňování opatření, která mají zabránit šíření koronaviru v ČR. Systém PES představil ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci dne 13. listopadu 2020.

Počínaje 16. listopadem 2020 se každý den vyhodnocuje rizikové skóre v rozmezí od nuly do stovky. V závislosti na tomto čísle je celá ČR (případně určitý region, kraj či okresu) zařazen do jednoho z pěti pásem, pro které byly stanoveny omezení a jejich přísnost. Ke změně rizikového pásma nestačí okamžitý stav, změna musí být trvalejšího charakteru a trvat nejméně sedm dní. Nelze předpokládat rychlé rozvolňování opatření.

Dané skóre vychází ze čtyř faktorů. Těmi jsou:

  • podíl pozitivních testů
  • počet nakažených na 100 tisíc obyval
  • počet nakažených seniorů
  • reprodukční číslo (tedy kolik lidí průměrně infikuje jeden nakažený)

Každé z pěti pásem má sadu opatření (případně jejich přísnost). Opatření se týkají restaurací, služeb, obchodů, otevření škol, omezení volného pohybu, home office, nošení roušek atd.

Nový způsob výpočtu

Na začátku roku 2021 oznámil ministr Blatný nový způsob výpočtu systému PES, který má více odpovídat realitě. Při výpočtu rizikového skóre se už nezohledňuje procento nově odhalených nakažených, které bylo zkresleno antigenním testováním. Místo toho jsou ve vzorci pro výpočet ve větší míře zastoupena data z nemocnic. Konkrétně se nově započítává podíl infikovaných lidí hospitalizovaných v nemocnicích, u nichž nebyl předtím covid-19 zjištěný testem. Nový způsob výpočtu byl poprvé uplatněn ve středu 6. ledna 2021.

Články