Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Sylvester Stallone, celým jménem Sylvester Gardenzio Stallone, je americký herec, scenárista a režisér, narozený 6. července 1946 v New Yorku (USA).

Často bývá uváděn pod přezdívkou Sly, rád také odkazuje na své italské kořeny.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Navštěvoval střední školu pro emocionálně narušené teenagery, kde začal posilovat a také se zde seznámil s hraním v rámci školní divadelního souboru. Než ve světě filmu prorazil, hrál dlouhou dobu jen štěky a za honorář 200 dolarů se v roce 1970 dokonce objevil i v pornofilmu.

Zvrat přišel v roce 1976, kdy nabídl producentům vlastní scénář o zápase boxerského (a životního) outsidera proti mistru světa v těžké váze (inspirovaný skutečným zápasem mezi Muhammadem Ali a Chuckem Wepnerem). Za scénář mu bylo nabídnuto 350 000 dolarů, dle studia byl však ideálním kandidátem na obsazení titulní role např. Burt Reynolds Stallone však nabídku odmítl s tím, že hlavní roli chce hrát sám. Nakonec si prosadil svou a film se stal okamžitě hitem. Z 10 nominací na Oscara pak v zisk cenné sošky přetavil hned tři (za nejlepší film, režii a střih).

Do paměti se divákům vryl také jako veterán z Vietnamu John Rambo, na jehož roli si troufl i ve věku 62 let.

Je držitelem ceny César za Celoživotní dílo (1992) i Zlatého glóbu za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (2015). Ve sbírce má také několik Zlatých malin za nejhorší výkony roku v různých kategoriích, mj. i z roku 2000 za Nejhoršího herce století.

Osobní život

Kvůli komplikacím při porodu se narodil s paralyzovanou částí obličeje, včetně části rtů, jazyku a brady. V dětství se mu navíc rozvedli rodiče, na což reagoval agresivitou a doplatil dočasným vyloučením ze školy.

Oženil se celkem třikrát. Poprvé v roce 1974 se Sashou Czack, měli spolu dva syny. Starší Sage, s nímž si zahrál v několika filmech, zemřel ve věku 36 let na infarkt mladší Seargeoh je od narození autista Zmiňované manželství se rozpadlo roku 1985.

Druhá svatba s herečkou Brigitte Nielsen (hrála například ve filmu Rudá Sonja a před Stallonem uháněla i Arnolda Schwarzeneggera na sebe nenechala dlouho čekat a proběhla ve stejném roce. Tento vztah skončil už po dvou letech.

Od roku 1997 je jeho vyvolenou o 22 let mladší Jennifer Flavin, která mu porodila tři dcery - Sophii, Sistine a Scarlet.

V roce 2012, kdy přišel o své nejstarší dítě, podlehla dlouhé nemoci i jeho nevlastní sestra Toni-Ann Filiti. Jejich společným rodičem je matka Jackie Stallone, která se i přes to, že je jí už něco přes devadesát, stále těší dobrému zdraví. Na svůj věk rozhodně nevypadá, protože prodělala velké množství plastických operací. Další její výstředností je skutečnost, že ráda věští budoucnost ze zadků.

Články