Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Stranger Things je americký mysteriózní televizní seriál streamovací televize Netflix, prozatím vysílaný ve třech sériích (2016 osm dílů, 2017 devět, 2019 osm).

Premiéra čtvrté (devítidílné) je naplánována na 27. května 2022.

Odehrává se ve fiktivním městě Hawkins v americké Indianě v 80. letech 20. století. Byl vytvořen jako mix dramatu s nadpřirozenými + hororovými i sci-fi prvky. Objevují se v něm odkazy na kulturu uvedeného časového úseku, mnoho témat a aspektů bylo inspirováno díly Stevena Spielberga (1946), Johna Carpentera (1948), Stephena Kinga (1947), H. P. Lovecrafta (†1937), anime i videohrami.

Tvůrci se také inspirovali podivnými událostmi, které se odehrály během studené války, a konspiračními teoriemi týkajícími se tajných vládních experimentů.

Získal mezinárodní popularitu i uznání kritiků, což se promítlo do mnoha ocenění, včetně 39 nominací na Cenu Emmy (šest vítězství), čtyř na Zlatý glóbus, tří na Grammy a jedné na Televizní cenu Britské akademie (BAFTA).

  • Premiéra: 15. července 2016 na Netflixu.
  • Režie: Matt Duffer (1984), Ross Duffer (1984), Shawn Levy (1968), Andrew Stanton (1965), Rebecca Thomas (1984), Uta Briesewitz.
  • Scénář: Justin Doble, Paul Dichter, Jessie Nickson-Lopez, Kate Trefry, M. Duffer, R. Duffer, Alison Tatlock, William Bridges, Jessica Mecklenburg, Curtis Gwinn (1975).

Obsazení: Herci a postavy

Děj seriálu

Hlavními postavami jsou čtyři kamarádi, kteří nejsou ve škole zrovna oblíbeni, a společné večery tráví s videohrou Dungeons & Dragons + Jedenáctka (Eleven), dívka s telepatickými a telekinetickými schopnostmi, jenž unikla z Hawkinsovy laboratoře, v níž byla testovacím subjektem.

Do událostí výrazně zasahují nadpřirozené jevy.

Jednotlivé díly

Zajímavosti

Tvůrci měli při natáčení problém s Matarazzonem (2002), protože zrovna procházel pubertou, začal mutovat a jeho hlas se změnil natolik, že nemohl spolupracovat na dodatečném nahrávání dialogů.

Přestože se děj odehrává ve fiktivním městě Hawkins, názvy ulic a vodních toků prozrazují, že jde o Durham, rodné město tvůrců seriálu, bratrů Dufferových.

Sink (2002) se musela kvůli své roli naučit jezdit na skateboardu, což jí zabralo asi dva měsíce intenzivního tréninku. Před každým natáčením jí také maskérky aplikovaly falešné opálení, protože její postava pochází z Kalifornie a kvůli svému fototypu se vyhýbá pobytu na slunci.

Wolfhard (2002) se castingu účastnil prostřednictvím videozáznamu, protože v jeho průběhu ležel nemocný v posteli.

Oficiální stránky na Netflixu

Články