Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Steven Allan Spielberg je komerčně nejúspěšnější americký filmový režisér všech dob, producent a scenárista. Narodil se 18. prosince 1946 v Cincinnati v USA.

Nejznámější jím režírované filmy a seriály

Kariéra

Vyrůstal na předměstích Haddonfieldu v New Jersey a Scottsdalu v Arizoně.

První film, který natočil ve svém pokoji, zachytil vlakovou havárii, kterou nasnímal použitím vlastních vláčků. V šestnácti letech napsal a režíroval první nezávislý snímek, konkrétně sci-fi drama Firelight.

Následovalo tříleté studium na Arcadia High School v Phoenixu a po jednom z dalších stěhování, tentokráte do Kalifornie dostudoval (1965) místní Saratoga High School.

Poté nastoupil na Kalifornskou státní univerzitu. Během studií navštívil Universal Studios, kde se svým krátkometrážním němým snímkem Amblin (1968) natolik zapůsobil na víceprezidenta studia, že mu ihned nabídl spolupráci. Díky tomu se stal nejmladším režisérem, který kdy podepsal dlouhodobou smlouvu s velkým hollywoodským studiem. Tato práce se ovšem nedala skloubit se studiem, proto jej po třech letech přerušil. Školu se rozhodl dokončit po neuvěřitelných 37 letech od doby, kdy na ni nastoupil. Roku 2002 tak získal titul BA v oboru Film a elektronické umění.

Průlomová nabídka přišla v roce 1969, kdy režíroval pilotní díl hororového seriálu Night Gallery.

Jeho tvorba si zachovává vysoký filmařský standard. Nezaměřuje se pouze na jeden žánr, jeho filmy sahají od sci-fi komedie dramatu až po horor.

Rku 1997, společně s hudebním producentem Davidem Geffenem a bývalým Disneyho manažerem Jeffreym Katzenbergem, založili společnost Dream Works SKG Firma si stanovila těžiště v oblasti animovaného filmu s cílem navázat na někdejší Disneyho styl, což se jí podařilo. Za všechny lzr zmínit snímky Princ egyptský Slepičí úlet nebo Shrek Na firemním logu je vyobrazen chlapec jedoucí na půlměsíci, odkud vhazuje udici do rybníka.

Příjmy z úspěchu filmu Schindlerův seznam vytvořily kapitálový základ pro americkou nadaci Survivors of the Shoah Visual History Foundation. Cílem nadace je v co možná nejkratší době provést a veřejně zpřístupnit maximální množství interview s přeživšími pamětníky holocaustu. Sídlí v Los Angeles a její aktivita nadace zahrnuje také různé televizní produkce zčásti realizované významnými režiséry, jako je např. Andrzej Wajda.

Je držitelem tří Oscarů a totožného množství cen Emmy dvou Zlatých glóbů i cen BAFTA Získal rovněž Čestného Césara Řád britského impéria a Řád zásluh o Italskou republiku.

Osobní život

Rodiče se rozvedli během jeho středoškolských studií.

V roce 1976 začal chodit s herečkou Amy Irving, ale kvůli práci se po čtyřech letech rozešli. Později se k sobě ovšem vrátili a roku 1985 se vzali. Manželství vydrželo do roku 1989 a vzešel z něj jejich syn Max Samuel.

Do dalšího sňatku se vrhl v roce 1991, kdy se jeho vyvolenou se stala herečka Kate Capshaw. Žijí spolu dosud a mají společně šest dětí, vlastních i adoptovaných.

Články