Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Steven Seagal je americký herec, režisér, scenárista, producent, mistr bojových umění (mj. držitelem sedmého danu v aikido a bluesový zpěvák.

Narodil se 10. dubna 1952 v Lansingu (Michigan, USA)

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

S bojovým uměním se poprvé seznámil, když byl s otcem na fotbalovém zápase. Během přestávky měl vystoupení mistr bojových umění zápasící proti mnohonásobné přesile. Tento výkon jej uchvátil - proto, když se v šesti letech s rodinou přestěhoval do Kalifornie nechal se zapsal do školy karate a posléze začal navštěvovat i kurzy aikido.

Tyto disciplíny se mu natolik zalíbily, že se v sedmnácti rozhodl odcestovat do Japonska aby se mohl učit od největších mistrů. Postupně získal černé pásy v aikido karate judu a kendu.

Roku 1975 si navíc jako první Američan v této zemi otevřel školu aikida kterou si vydobyl všeobecné uznání. Pracoval jako ochranka mocných a podle neověřených zdrojů také pro CIA.

Po patnácti letech pobytu v Japonsku se vrátil zpět do USA kde si v Los Angeles založil školu bojových umění I tato si zanedlouho vybudovala skvělou pověst. Mezi jeho žáky patřilo mnoho hereckých hvězd, ale také majitel herecké agentury Michael Ovitz, který mu pomohl dostat se do filmu.

Tak získal roli tvrdého chicagského policisty a ex-agenta CIA ve filmu Nico (1988). Jeho filmovou ženou se v něm stala (tehdy ještě neznámá) Sharon Stone.

Roku 2016 získal srbské a ruské státní občanství, mj. i díky veřejně vyslovené podpoře ruským separatistům na koncertu své kapely na Krymu (2014). Není tedy divu, že se přátelí i s Vladimirem Putinem.

Osobní život

Narodil se jako syn Patricie (holandského-německého původu) a učitele matematiky Stephana (ruského Žida). Má jednu starší a dvě mladší sestry.

Roku 2017 jej ze sexuálního obtěžování obvinily herečka Julianna Margulies a modelka Jenny McCarthy.

Poprvé se oženil při svém pobytu v Japonsku s Miyako, dcerou tamního učitele bojových umění S ní má syna Kentara a dceru Ayako Fujitani.

Po návratu z Asie si vzal herečku Adrienne La Russa, tento sňatek byl ovšem anulován.

Třetí ženou v pořadí se stala (opět herečka) Kelly LeBrock, s níž má dcery Annalizu, Arissu a syna Dominica. Zároveň během tohoto manželství udržoval poměr s chůvou zmíněných potomků Arissou Wolf, která mu porodila dceru Savannah.

V současnosti je jeho manželkou mongolská tanečnice Erdenetuya (Elle) Batsukh, se kterou má syna Kuzanga.

Byl rovněž poručníkem jediné dcery desátého tibetského pančhenlamy Čhökji Gjalcchän jménem Yabshi Pan Rinzinwangmo alias Renji, která v USA 10 let studovala.

Články