Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Slovenský operní pěvec Štefan Margita se narodil 3. srpna 1956 v Košicích. Proslavil se jako tenorista. Působil na scénách nejvěhlasnějších operních domů (v milánské La Scale, londýnské Covent Garde či newyorské Metropolitní opeře). Žije v Praze. Jeho manželkou se v roce 1992 stala česká zpěvačka a textařka Hana Zagorová. V roce 2022 ovdověl.

Nejznámější skladby

Kariéra

Původně vystudoval obor fotografie na Umělecko-průmyslové škole v Košicích a krátce se živil jako fotograf. Jeho kariéra se však nakonec odvíjela jiným směrem. Nastoupil totiž na košickou konzervatoř a v roce 1981 se stal členem souboru zpěvohry divadla v Prešově. V letech 1983 až 1986 působil na košické operní scéně. Zlomovým byl rok 1986, kdy zvítězil na Pražském jaru a získal angažmá v Národním divadle v Praze, ve kterém byl do roku 1991. Současně také působil jako sólista ve vídeňské Volksoper. V letech 1992 až 1994 byl v angažmá ve Státní opeře Praha.

Na sklonku 90. let začal působit jako svobodný umělec. Nechal se zastupovat švýcarskou agenturou a specializoval se na opery Richarda Wagnera a repertoár slovanských skladatelů. Hostuje pravidelně na velkých operních scénách. Například v roce 2019 vystoupil ve Státní opeře ve Stuttgartu. Na začátku roku 2020 ztvárnil roli Aigisthose ve Straussově Elektře v divadle Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii ve Španělsku.

Jeho koncertní repertoár zahrnuje především díla Mozarta, Beethovena, Dvořáka, Mahlera a Bartóka.

V roce 2017 převzal medaili Za zásluhy.

Na 19. května 2021 je v pražské O2 areně naplánován mimořádný koncert Konečně společně, ve kterém vystoupí společně se svou manželkou Hanou Zagorovou.

Osobní život

Jeho životní partnerkou byla česká zpěvačka Hana Zagorová kterou v roce 1992 pojal za manželku. Šlo o jeden z nejstabilnějších párů tuzemského showbusinessu. Jejich vztah ukončila smrt Hany Zagorová. Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček zemřela 26. srpna 2022.

Články