Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

SPOLU je volební koalice českých politických stran. Vznikla 2020 a je složena z bloku liberálně konzervativních středopravicových a pravicových opozičních stran. Tvoří ji ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Zpočátku byla nazývána Trojkoalice, od prosince 2020, po oznámení a představení spolupráce, pak SPOLU. Pod tímto názvem kandiduje i ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2021 a to s číslem 13.

Jejím lídrem a kandidátem na premiéra je předseda ODS Petr Fiala.

Po volbách se částečně rozejde. Strany budou mít v Poslanecké sněmovně samostatné kluby, jejich politický postup však bude společný (např. odmítnutí vládní spolupráce s hnutím ANO 2011, což bylo deklarováno už v prosinci 2020).

Počátky

Již po volbách do Poslanecké sněmovny 2017, které dopadly pro středopravicové strany neúspěšně, se začalo uvažovat o jejich spojení do koalice. Tyto výzvy postupně sílily. Nejčastěji byla skloňována spolupráce ODS, TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN. To se však v průběhu 2020 začalo příklánět spíše ke kooperaci s Českou pirátskou stranou.

Zbylá tři seskupení začala o vzájemné spolupráci oficiálně jednat po krajských volbách 2020.

Vedení ODS s ní souhlasilo v říjnu 2020. V témže měsíci předsedové Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová podepsali memorandum o spolupráci a oznámili utvoření volební koalice pro následující parlamentní volby.

Předvolební kampaň

9. prosince 2020 koalice představila východiska volebního programu a počáteční kampaň s logem.

11. dubna 2021 byla podepsána koaliční smlouva.

Poslanec Dominik Feri představil i její internetovou součást zaměřenou na mladé voliče s názvem Mám hlas. Informace, o tom že se chová nevhodně k ženám, ovšem vedla k jeho stažení se z politického života i odstoupení koalice od popisované kampaně.

Průzkumy veřejného mínění umisťují SPOLU na druhou až třetí pozici za vedoucí hnutí ANO 2011, o tyto příčky se přetahuje s koalicí České pirátské strany s hnutím STAN.

Články