Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Sněženky a machři je československá filmová komedie o studentech na lyžařském výcviku.

Roku 2008 vzniklo pokračování pod názvem Sněženky a machři po 25 letech

  • Premiéra: 1. března 1983
  • Režie: Karel Smyczek
  • - Scénář: "Radek John":https://www.extra.cz/tema/radek-john a "Ivo Pelant":https://www.csfd.cz/tvurce/41046-ivo-pelant/

Obsazení: herci a postavy

Děj filmu Sněženky a machři

Studenti druhého ročníku pražského gymnázia odjíždějí na povinný lyžařský výcvik. Horský učitelský sbor je složen ze zkušené profesorky Boženky, iluzemi naplněné čerstvé absolventky Pedagogické fakulty Hanky a přísného profesora Kardy, který s sebou vzal také dceru Mariku.

V humorném tónu je líčen příjezd a zabydlení účastníků na horské chatě i vytváření nových a nečekaných vztahů mezi žáky a jejich pedagogy. Sněženky (slečny) se chtějí líbit, machři (kluci) se předhánějí v legráckách i ukázkách (více či méně) brilantního lyžování za účelem jejich oslnění.

Cítí se náramně dospělí a přísný režim jim připadá nedůstojný. Proto proti němu připravují drobné vzpoury, během jejichž příprav, ale i následného odhalování viníků, se odhalují skutečné povahové rysy všech účastníků akce.

Zajímavosti

Hodně z herců bylo ve skutečnosti studenty pražského Gymnázia Nad Štolou

V době natáčení Jan Antonín Duchoslav lyžoval závodě. Na konkurz se přihlásil hlavně proto, že filmaři vybraným zájemcům přislíbili omluvenky do školy.

Václav Kopta při něm zatajil, že neumí lyžovat, ačkoliv to byla podmínka pro získání role. Když se to režisér dozvěděl, musel urychleně shánět dubla.

Na XXI. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Španělském Gijónu získal snímek jednu z hlavních cen.

Exkluzivní lyžařskou kombinézu pro Evu Jeníčkovou Barrandovské studio nemohlo oficiálně kupovat v tehdejším Tuzexu protože na ni nemělo patřičný příděl bonů. Proto si ji jen zapůjčilo s obavami, aby ji herečka při nedobrovolných pádech nepoškodila.

Režisér hlídal bezúhonnost mladistvých mj. i tím, že ve čtyři hodiny ráno obcházel pokoje a kontroloval, zda nejsou chlapci u dívek (a naopak).

Vedoucí tajemník KSČ v Ostravě z důvodu, že mladí herci ve filmu konzumují alkoholické nápoje, na krátkou dobu zakázal promítání tohoto filmu v Severomoravském kraji

Natáčelo se na několika horských objektech, konkrétně krkonošské Moravské a Martinově boudě, nebo na Smetánce v Peci pod Sněžkou.

Články