Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sportovní klub Slavia Praha (zkráceně SK Slavia Praha) byl založen 21. ledna 1896. SK Slavia Praha je český profesionální fotbalový klub, který má svůj fotbalový svatostánek v pražských Vršovicích. Kvůli červenobílým dresům se slávistům přezdívá sešívaní. Co do zisku ligových titulů se jedná o náš druhý nejúspěšnější fotbalový klub. Jeho největším rivalem je z dlouhodobého hledisku klub AC Sparta Praha.

Dne 4. září 2015 změnil klub majitele. Staly se jím čínská společnost China Energy Company Limited (CEFC), a Fly Sport Investments podnikatele Jiřího Šimáně.

Největší úspěchy

Tým SK Slavia Praha vyhrál celkem 9x domácí pohár. Slavia Praha vyhrála v roce 1938 také Středoevropský pohár, což byl předchůdce současných evropských pohárů.

Velké úspěchy slavil tým také na ligové scéně. V roce 1913 se stal mistrem Českých zemí. Celkem 9x slavila SK Slavia Praha titul mistra Československa, 4x pak mistra Protektorátu Čech a Moravy a 6x titul mistra samostatné České republiky. Naposledy pak v sezóně 2019/2020.

Vznik SK Slavia Praha

Ustavující schůze Sportovního klubu Slavia se konala 31. května 1895 v restauraci U Brejšků. Podle dochovaného zápisu byl SK Slavia schválen jako nástupce Akademického cyklistického odboru Slavie ACOS. Oficiálně byl fotbalový klub Slávia založen 21. ledna 1896.

Na první výborové schůzi byly odsouhlaseny klubové barvy. Těmi se staly červená a bílá, přičemž červená měla symbolizovat srdce, které slávisté vkládají celé do zápasů a bílá značí barvu čestného souboje a čisté sportovní myšlenky. Schválený dres byl rozdělen na dvě poloviny ve zmíněných barvách a do bílé plochy byla vložena červená pěticípá hvězda. K dresu v té době náležela také červená čepice.

První zápasy

Ke svému prvnímu zápasu nastoupila Slavia 25. března 1896, kdy v rámci turnaje na Císařské louce porazila tým AC Praha 6:0. Následovalo první derby pražských "S", které skončilo bezbrankovou remízou. Sparta sice vstřelila branku, ale rozhodčí se ji pro neregulérnost rozhodl neuznat.

Nový klub začal rychle dominovat naší fotbalové scéně a v letech 1896 a 1902 vyhrál celkem šestkrát neoficiální Mistrovství Čech, přičemž většině soupeřů uštědřil výprask. Odvěký rival AC Sparta Praha dokázal Slavii porazit až v sedmém vzájemném utkání.

K prvnímu mezinárodnímu zápasu nastoupila Slavia v lednu 1899, když hrála proti výběru hráčů z pěti nejlepších berlínských fotbalových klubů. V roce 1899 sehrála své první utkání také zatím neoficiální reprezentace Čech. Není překvapením, že většina reprezentantů oblékala slávistické dresy.

Vývoj názvu klubu

Od roku 1895 byl používán název S.K. Slavia (Sportovní klub Slavia). Jednalo se o nástupce SK ACOS Praha (Sportovní klub Akademický cyklistický odbor Slavia), který vznikl v roce 1892.

Od roku 1848 nesl klub název Sokol Slavia Praha. Už o rok později však došlo k přejmenování na ZSJ Dynamo Slavia Praha (Základní sportovní jednota Dynamo Slavia Praha).

V 50. letech měnil klub název dvakrát. Poprvé v roce 1953, kdy se Slavia jmenovala DSO Dynamo Praha (Dobrovolná sportovní organizace Dynamo Praha), v roce 1954 pak došlo ke změně názvu na TJ Dynamo Praha (Tělovýchovná jednota Dynamo Praha).

V roce 1965 pak klub začal používat název SK Slavia Praha (Sportovní klub Slavia Praha), který známe z dnešní dobu. V průběhu sedmdesátých let však došlo ještě několikrát ke změně. V roce 1973 se klub přejmenoval na TJ Slavia Praha (Tělovýchovná jednota Slavia Praha) o 4 roky později na TJ Slavia IPS Praha (Tělovýchovná jednota Slavia Inženýrské průmyslové stavby Praha) a v roce 1978 na SK Slavia IPS Praha (Sportovní klub Slavia Inženýrské průmyslové stavby Praha).

K názvu SK Slavia Praha se klub vrátil v roce 1991.

Články