Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů Sira Arthura Conana Doyla. Jeho případy se odehrávají v období od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století. Doylův Sherlock se objevuje ve čtyřech románech a padesáti šesti povídkách. Ty byly uveřejňovány postupně v letech 1887 až 1927.

Sherlock Holmes bydlel na adrese Baker Street 221b v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové. Dnes je na stejné adrese zřízené muzeum Sherlocka Holmese. Zápisky o 56 případech pořídil Holmesův nejbližší přítel a kolega, doktor John Watson. Dva případy popsal detektiv sám a dva z nich jsou psány ve 3. osobě. Jedná se o nepatrný zlomek, neboť celkový počet Holmesových případů přesahuje 2000. Holmes měl o 7 let staršího bratra Mycrofta. Holmes nebyl nikdy ženatý, k ženám byl kromě zpěvačky Ireny Adlerové (příběh Skandál v Čechách) rezervovaný. Miloval kouření dýmky a hru na housle. Jeho poznávacími znameními je lupa, kostkovaná čepice a pokusy.

Postavy z Doylových románů ožily mnohokrát v dílech jiných autorů ve filmu, v rozhlase, v televizi i na počítačových monitorech. Sherlock Holmes má mnoho fanoušků, tzv. holmesologů, po celém světě.

Články