Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Americká herečka Shannen Doherty – celým jménem Shannen Maria Doherty – se narodila 12. dubna 1971 v Memphis v Tennessee.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Shannen chtěla být herečkou už jako dítě. Poprvé se blýskla před kamerou v rodinném televizním seriálu Father Murphy v roce 1982. Ves stejném roce, jako jedenáctiletá dostala příležitost v deváté (a zároveň poslední) sérii westernového seriálu Little House on the Prairie objevila se hned v 18 epizodách. Příležitostí v seriálech dostala více, hrála například postavu Kris Witherspoon přibližně v 50 dílech seriálu Our House. Objevila se též v několika filmech (Téměř mrtví, Útěk z vězení, Holky se chtějí bavit taky či Smrtící atrakce

Svou nejslavnější roli dostala v roce 1990. V jejích 19 letech přišla role Brendy Walsh v seriálu Beverly Hills 90210 kde hrála po boku Jasona Priestlyho Luka Perryho Jennie Garth či Tori Spelling Za roli Brendy získala v letech 1992 a 1993 cenu Bravo Otto pro nejlepší televizní herečku. Natáčení Beverly Hills 90210 pro ni skončilo po čtvrté sezóně v roce 1994.

Další úspěšná role přišla v roce 1998, a to u nás dobře známý seriál Čarodějky ze kterého si ji diváci pamatují jako Prue Halliwell. Shannen se chopila také režisérských opratí a tři díly Čarodějek režírovala. U této televizní show vydržela tři roky, po jejím odchodu následovalo ještě pět dalších řad seriálu. V té době se už Shannen zaměřila na filmy (Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, Portrét zločince, Jiný den V následujících letech si ještě roli Brendy Walsh několikrát zopakovala, a to v sequelu BH90210 (2019) či spin-offu 90210: Nová generace (2008).

Osobní život

V roce 1993 byl krátce jejím snoubencem Dean Jay Factor, dědic Max Factor. Na podzim téhož roku se jejím manželem stal americký herec Ashley Hamilton, jejich manželství mělo jepičí život, skončilo rozvodem zhruba o půl roku později. V roce 2002 se provdala za amerického hráče pokeru Ricka Salomana, ale ani její druhé manželství dlouho nevydrželo, pouhých devět měsíců. Potřetí řekla své ano fotografovi Kurtu Isarienkovi na podzim 2011 v kalifornském Malibu.

V březnu 2015 jí byla diagnostikována rakovina prsu. Po operaci podstoupila chemoterapii a radioterapii. V dubnu 2017 oznámila, že její rakovina je v remisi. Na začátku února 2020 odhalila, že znovu bojuje s rakovinou prsu. Svěřila se, že nemoc je ve čtvrtém stadiu

Články