Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Mexická herečka Salma Hayek se narodila 2. září 1966 ve městě Coatzacoalcos ve státě Veracruz na jihovýchodě Mexika.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Je také producentkou. Od roku 1999 má vlastní produkční společnost Ventanarosa která se zabývá produkováním filmů a seriálů.

Její rodiče, matka španělského a otec libanonského původu, chtěli, aby vystudovala mezinárodní vztahy, ji však více lákala herecká kariéra a začala proto navštěvovat dramatické kurzy.

V roce 1989 dostala roli v populární mexické telenovele Teresa díky které se stala v Mexiku hvězdou. Všechny své fanoušky šokovala rozhodnutím, přesídlit z rodného Mexika do Spojených států a zkusit filmovou kariéru v Hollywoodu

V roce 1991 se přestěhovala do Los Angeles, kde začala intenzivně navštěvovat kurzy angličtiny a herectví. Ze začátku dostávala jen malé role. Zlom v kariéře přišel s nabídkou filmové role od režiséra Roberta Rodrigueze, se kterým poté spolupracovala ještě mnohokrát.

Jejich prvním společným počinem byl televizní snímek Rychlá kola (1994). Pak přišel zcela zásadní rok 1995, ve kterém se objevila v těchto filmech: Desperado, Jako štvaná zvěř, Ulička zázraků a Čtyři pokoje. Zvláště důležitým odrazovým můstkem pro ni byl film Desperado, ve kterém hrál po jejím boku Antonio Banderas

Následující rok si Salma Hayek zahrála v upírském snímku Od soumraku do úsvitu. Pak přišly další filmy: Fakulta (1998), Wild Wild West (1999), Traffic – Nadvláda gangů (2000).

V roce 2002 přišla její životní role v životopisném dramatu Frida, ve kterém hrála mexickou malířku Fridu Kahlo Za tuto roli byla nominována na Oscara jako Nejlepší herečka v hlavní roli, což se dosud žádné jiné mexické herečce nepodařilo. Tento film navíc také spoluprodukovala.

Objevila se také v seriálech Ošklivka Betty a Studio 30 Rock. Z dalších filmů jmenujme komedii Machři (2010), drama Divoši (2012) či snímek Zabiják & bodyguard (2017), jehož pokračování vzniklo v roce 2019. Mexická kráska hrála v letní komedii Milovník po přechodu (2017).

V roce 2019 si zahrála po boku herce Aleca Baldwina v komedii Rodiče na tahu

Osobní život

Po čtyři roky (1999 - 2003) byla ve vztahu s hercem Edwardem Nortonem

Později se začala stýkat s francouzským podnikatelem Françoisem-Henrim Pinaultem. O svém zasnoubení i těhotenství informovala v březnu 2007. V září 2007 se jí narodila dcera Valentina Paloma Pinault.

Své „ano“ si s Françoisem-Henrim Pinaultem řekli 14. února 2009 v Paříži. Miliardář François-Henri Pinault je generálním ředitelem společnosti Kering, která má ve svém portfoliu značky jako Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga a další.

V roce 2019 přislíbila rodina Pinault příspěvek 113 milionů dolarů na opravu ohněm zničené katedrály Notre-Dame.

Články