Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rudolf Jelínek je český herec a dabér. Do povědomí diváků se zapsal například rolí majora Jiřího Hradce v proslulém českém kriminálním seriálu30 případů majora Zemana či rolí astronauta Toníka v dobrodružném filmu Baron Prášil Narodil se 27. února 1935 v Kutné Hoře.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Studoval na reálném gymnáziu. V roce 1957 absolvoval studium herectví na DAMU. Poté nastoupil do svého prvního angažmá v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Následně pak působil na prknech libereckého Divadla F. X. Šaldy V roce 1963 nastoupil do Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou) v Praze. Následně pak postupně působil v Divadle za branou a Divadle na Vinohradech kde setrval přes 30 let. Poté přešel do příbramského divadla. Působil i v Divadle pod Palmovkou a Divadle Na Jezerce

Před kamerou se objevil již během svých studií, převážně v komparzních rolích. Postupně začaly přicházet větší herecké příležitosti. Zahrál si například v povídkovém filmu V ulici je starý krám z roku 1955. Větší herecká úloha mu byla svěřena v dramatu Robinsonka z roku 1956, kde ztvárnil postavu Jardy Duchoně. Poprvé se v hlavní roli následně objevil v roce 1957 v komedii Štěňata coby opravář výtahů Ota Josíf.

Další velké herecké příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1958 si zahrál v hlavní roli mladého chovatele koní v kriminálním dramatu Smrt v sedle v roce 1958 strážmistra SNB Cigánka v kriminálním dramatu Král Šumavy V roce 1961 ztvárnil postavu astronauta Toníka v dobrodružném filmu Baron Prášil Výraznou pozornost diváckého publika mu přinesla role majora Jiřího Hradce ve slavném českém kriminálním seriálu 30 případů majora Zemana který se začal vysílat v roce 1974. V této roli se pak rovněž objevil i ve filmové podobě dvou dílů tohoto seriálu pod názvem Rukojmí v Bella Vista z roku 1979. V roce 1985 ztvárnil profesionálního zabijáka Bartáka v kriminálce Mravenci nesou smrt V roce 2006 si zahrál burziána ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále

Co se týče seriálové tvorby, ztvárnil například Němce Lothara v seriálu Dobrá voda z roku 1982, Jindru Horáčka v životopisném dramatickém seriálu Gottwald z roku 1986 či šéfa zemědělské správy v seriálu Druhý dech z roku 1988. Po roce 2000 se v seriálu začal objevovat spíše v epizodních rolích.

Spolupracoval s Českým rozhlasem a vedle herectví se rovněž věnoval profesionálně dabingu. V roce 2020 obdržel Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu.

Osobní život

Narodil se 27. února 1935 v Kutné Hoře jako nejstarší sourozenec z pěti dětí. Už jako malý kluk hrál ochotnické divadlo. Přemýšlel však o profesní dráze učitele či o studiu techniky. Věnoval se sportu, například košíkové, házené či lyžování.

Jeho první ženou se stala Jarmila Hlavatá, s níž se mu narodily dvě děti, Marek a Barbora. Zemřela v roce 2000. Do druhého manželství vstoupil s dostihovou trenérkou a bývalou žokejkou, která čtyřikrát závodila na Velké Pardubické, Martinou Růžičkovou, která má z předchozího manželství dceru Vanessu. Poprvé se potkali již před mnoha lety, v jejích třinácti letech, v pražské Chuchli, když si zde kvůli roli majora Jiřího Hradce v seriálu 30 případů majora Zemana procvičoval jízdu na koni.

V roce 2015 obdržel titul Čestného občana Kutné Hory.

Články