Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Rozpaky Kuchaře Svatopluka je třináctidílný československý televizní seriál z roku 1985, založený na principu Kinoautomatu, s Josefem Dvořákem (1942) v hlavní roli kuchaře Svatopluka Kuřátka i průvodce ve studiu.

Premiéra: ​1. ledna 1985
Režie: František Filip
Scénář: Jaroslav Dietl

Obsazení: herci a postavy

kuchař Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák)
šéfkuchař Havránek (Josef Bláha)
kuchař Šechtl (Jaroslav Moučka)
kuchař Křikava (Josef Somr)
kuchařka Sylva (Dagmar Veškrnová)
kuchařka Milada (Zuzana Bydžovská)
kuchařka Kolášková (Stella Zázvorková)
ředitel hotelu Slovan Kresl (Josef Větrovec)
recepční Šafaříková (Gabriela Vránová)
číšník Gráf (Vlastimil Brodský)
číšník Ferdinand Jirásek (David Matásek)
číšník Viktor Homola (Oldřich Vlach)
pokojská Hedvika, později Kuřátková (Kateřina Macháčková)
paní Křikavová (Jiřina Bohdalová)
šéfkuchař hotelu Grand Bohuslav Slíva (Karel Augusta)
ředitel hotelu Grand Vrána (Jiří Vala)
šéf diety Josef Livora (Ilja Racek)
kuchař Eda Kučírek (Antonín Navrátil)
kuchařka Vendulka (Jana Paulová)
kuchař Václav Macák (Jiří Bruder)
výčepní Říha (Svatopluk Beneš)
první inspektor Státní obchodní inspekce (Jan Teplý) a další

Princip kinoautomatu

Seriál se premiérově vysílal jednou měsíčně současně s přímým přenosem z televizního studia, kde byl natočený děj promítán asi pětašedesáti divákům různých společenských skupin. Každý díl byl několikrát přerušen a zmínění diváci pomocí přístrojů s dvěma tlačítky volili, jak se má hlavní hrdina v dané situaci (typicky při hrozícím konfliktu s kolegy či nadřízenými) rozhodnout.

Díky této možnosti volby měl pořad velký ohlas a tvůrci se rozhodli v dalších částech zapojit do hlasování i diváky u obrazovek formou rozsvěcování žárovek. Od druhého dílu byla na energetickém dispečinku sledována výchylka ve spotřebě elektřiny v celém Československu, později televizní kamera snímala též rozsvěcování oken na pražském bohnickém sídlišti.

Děj seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka

Po návratu z vojny nastupuje hlavní hrdina Kuřátko jako kuchař na horské chatě. Vedle práce v kuchyni se také seznamuje se svou budoucí manželkou, pokojskou Hedvikou.

Kvůli plánované rekonstrukci má chata přerušit provoz a Svatopluk přechází na nové pracoviště, tentokrát již do funkce zástupce šéfkuchaře v lázeňském karlovarském hotelu.

Jeho profesní růst tím nekončí, po několika dalších dílech se stává šéfkuchařem v dokončovaném pražském interhotelu. Děj končí jeho slavnostním otevřením.

Po celou dobu řeší problémové situace s kolegy, kontrolami, dodavateli, ale i v osobním životě.

Reprízy

1998 Česká televize seriál zopakovala v upraveném pojetí pod názvem Rozpaky kuchaře Svatopluka po 14 letech. Průvodci ve studiu byli Josef Dvořák a Kateřina Macháčková (1949), diváci u obrazovek tentokrát mohli hlasovat pomocí telefonních hovorů na audiotexovou linku, ale v méně situacích než při premiéře.

Čas potřebný na sečtení diváckého hlasování vyplňovala diskuse herců a tvůrců v televizním studiu.

V pozdějších letech (2008, 2011, 2013, 2014, 2016, 2019 a 2020) byl seriál opakován v původní verzi, tedy včetně historického hlasování z roku 1985.

Zajímavosti

Autor původního nápadu kinoautomatu Radúz Činčera (†1999), který nebyl k práci na projektu z politických důvodů přizván, se od tohoto seriálu distancoval.

Věnoval se mu i jeden z dílů dokumentárního cyklu Pokračování příště (2003). V něm bylo oficiálně konstatováno, že možnost ovlivnit děj byla jen iluzorní, nehledě na rozhodnutí se totiž příběh vždy vrátil do stejných kolejí hned v nejbližší možné scéně.

Seriál byl vydán i na DVD, na němž obsahuje původní verzi s publikem a hlasováním z roku 1985, ale též všechny alternativní volby a je na divákovi, jestli si vybere stejně jako publikum, nebo zvolí ovladačem v menu opačnou možnost. Některé scény jsou tak k vidění poprvé až na tomto nosiči, protože na ně nedošlo ani při premiéře 1985 ani při opětovném uvedení 1998.

Jednotlivé části

1. díl: Kuřátko
2. díl: Omáčka
3. díl: Svíčková
4. díl: Neděle
5. díl: Dieta
6. díl: Pivař
7. díl: Přepadovka
8. díl: Kočka
9. díl: Sporák
10. díl: Zatáčka
11. díl: Podmínka
12. díl: Špalek
13. díl: Recepce

Podrobný popis jednotlivých částí

Články