Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Robert Šlachta je bývalý policista a náměstek generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal především jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Narodil se 22. 7. 1971 v Boskovicích.

Kariéra

Vystudoval střední zemědělskou školu. Poté chvíli pracoval jako traktorista. V devatenácti letech se rozhodl pro profesní dráhu policisty. Od roku 1990 sloužil dva roky u policie jako řadový policista na obvodním oddělení Policie ČR v jihomoravských Pohořelicích. V roce 1992 se stal členem Zásahové jednotky Policie ČR pod správou Jihomoravského kraje. V roce 1995 začal pracovat jako řadový policista jednotky brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ V roce 1998 byl povýšen na vedoucího oddělení zabývajícího se bojem s drogovou trestnou činností. V roce 2002 byl jmenován na vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.

Mezitím v roce 2001 absolvoval magisterské studium sociální pedagogiky na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

V roce 2004 se přesunul do Prahy, kde se stal zástupcem ředitele pro výkon a trestní řízení Národní protidrogové centrály. Následně pak v roce 2007 přešel na post zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro výkonné útvary.

V roce 2008 se stal nástupcem Jana Kubiceho, kdy byl jmenován na ředitele ÚOOZ V tomto úřadu byl vystaven několika pokusům o jeho sesazení. V roce 2009 se o to například s neúspěchem pokoušel ministr vnitra Martin Pecina (ministr vnitra z doby úřednické vlády Jana Fischera V roce 2011 pro změnu čelil obvinění, že před zatčením varoval svého známého, což označil za pokus o diskreditování jeho osoby i ÚOOZ a své obvinění odmítl.

V červnu 2016 odešel na vlastní žádost do civilu, a to z důvodu nesouhlasu s reorganizací policejních útvarů, při němž se sloučil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality do jednotné Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. V srpnu 2016 nastoupil na místo vrchního rady celního úřadu pro Pardubický kraj a od listopadu mu byla udělena funkce náměstka generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání. Na konci listopadu 2019 se rozhodl definitivně odejít do civilu.

Mezi veřejně neznámější případy z dob jeho působení na postu ředitele ÚOOZ patří například kauza Nagyová z roku 2013, která způsobila pád vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase

Osobní život

Robert Šlachta je svobodný a bezdětný. Má dva bratry.

V květnu 2020 mu vyšla kniha s názvem Třicet let pod přísahou, na které spolupracoval s investigativním novinářem Josefem Klímou ve které hovoří o svém osobním, ale především profesním životě. Kvůli této knize jej začala vyšetřovat policie, a to z důvodu možného úniku informací, na něž se i po ukončení služebního poměru vztahuje mlčenlivost. V listopadu 2020 byl případ odložen, protože ve věci nebyly shledány důvody pro zahájení úkonů trestního řízení.

Profily na sociálních sítích

Články