Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Robert John Downey Jr. je americký herec, producent a zpěvák. Narodil se 4. dubna 1965 v New Yorku (USA

Nejznámější filmy a seriály

 • - "Chaplin":https://www.csfd.cz/film/347-chaplin/prehled/ ("Charlie Chaplin":https://www.extra.cz/tema/charlie-chaplin)
 • Takoví normální zabijáci Gale)
 • Zodiac (Paul Avery)
 • - "Iron Man":https://www.extra.cz/tema/iron-man ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • Tropická bouře (Kirk Lazarus / seržant Lincoln Osiris)
 • - "Sherlock Holmes":https://www.csfd.cz/film/242855-sherlock-holmes/prehled/ ("Sherlock Holmes":https://www.extra.cz/tema/sherlock-holmes)
 • - "Iron Man 2":https://www.csfd.cz/film/242570-iron-man-2/prehled/ ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • - "Sherlock Holmes: Hra stínů":https://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/prehled/ ("Sherlock Holmes":https://www.extra.cz/tema/sherlock-holmes)
 • - "Avengers":https://www.extra.cz/tema/avengers ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • - "Captain America: Občanská válka":https://www.csfd.cz/film/368671-captain-america-obcanska-valka/prehled/ ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • - "Avengers:":https://www.extra.cz/tema/avengers "Infinity War":https://www.csfd.cz/film/393331-avengers-infinity-war/prehled/ ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • - "Avengers:":https://www.extra.cz/tema/avengers "Endgame":https://www.csfd.cz/film/393332-avengers-endgame/prehled/ ("Tony Stark / Iron Man":https://cs.wikipedia.org/wiki/Iron_Man)
 • Ally McBealová (Larry Paul)

Kariéra

Rodina se kvůli otcově práci často stěhovala, nicméně po rozvodu rodičů s ním zůstal v New Yorku

Na čas sice odcestoval studovat do Londýna klasický balet, zde ovšem začal mít problémy s alkoholem a drogami, takže jej po čtvrt roce vyhodili. Po návratu do USA se vydal na školu v Santa Monice kde však vydržel pouhý rok, než byl opětovně vyloučen. Následně si přivydělával v restauraci či prodáváním bot.

První film, ve kterém si zahrál, byl snímek jeho otce Pound (1970). Následovala řada více či méně výrazných filmových rolí. Startovacím můstkem pro herecký úspěch se každopádně stalo jeho angažmá v komediální noční televizní show Saturday Night Live (1985).

V červnu 2010 založil společně se svou manželkou produkční společnost Team Downey.

Podílel se rovněž na soundtracích k filmu Chaplin a seriálu Ally McBealová

Je držitelem dvou Zlatých glóbusů a totožného množství cen BAFTA

Osobní život

Narodil se herečce Elsie a nezávislému filmaři Robertu. Má starší sestru Allyson.

Při natáčení filmu Prvorozený (1984) se setkal s herečkou Sarau Jessicou Parker (hvězdou Sexu ve městě se kterou žil sedm let. Rozešli se kvůli jeho soustavným problémům s návykovými látkami.

Roku 1992 se (po šesti týdnech známosti) oženil se zpěvačkou a modelkou Deborah Falconer. O rok později se jim narodil syn Indio Falconer. Ovšem kvůli jeho neutuchajícím komplikacím s alkoholem, drogami a zákonem jejich společný rodinný život naprosto nefungoval. V roce 2004 se tak definitivně rozešli.

Snažil se svých závislostí zbavit a to na různých klinikách, avšak neúspěšně. Při natáčení snímku Gothika poznal producentku Susan Levin, kterou si v roce 2005 vzal. I díky ní překonal zmiňované dlouhodobé potíže. Mají syna Extona a dceru Avri.

Články