Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Ramzan Kadyrov je čečenský bojovník a politik, od 15. února 2007 neoficiálně prezident autonomní Čečenské republiky, syn tamního bývalého prezidenta Achmata Kadyrova (1951).

Těší se dlouhodobé podpoře ruského prezidenta Vladimira Putina (1952). Platí za autoritativního vůdce vládnoucího tvrdou rukou.

Narodil se 5. října 1976 v Čentoroji (tehdejší Ruské sovětské federativní socialistické republice v Sovětském svazu).

Kariéra

V první čečenské válce (1994 až 1996) bojoval po boku otce proti ruské armádě, počátkem 1999 ve druhé pak společně přešli na její stranu. Poté, co Rusko v červenci 2000 ovládlo hlavní čečenské město Groznyj, stal se náčelníkem prezidentské bezpečnostní služby.

V ruských prezidentských volbách (březen 2004) se stal vedoucím regionální volební komise. Po atentátu na jeho otce v květnu téhož roku byl jmenován vicepremiérem a fakticky se stal šéfem čečenské vlády. V prosinci 2004 mu Putin udělil titul Hrdina Ruské federace, nejvyšší ruské vyznamenání. V únoru 2006 se stal předsedou republikové rady strany Jednotné Rusko. Po demisi Alu Alchanova (1957) v roce 2007 byl jmenován prezidentem Čečenska, což v březnu 2011 potvrdil tamní parlament.

V této funkci prakticky neomezeně kontroluje veškerou místní moc a veřejný život: parlament, soudnictví i sdělovací prostředky, což je doprovázeno utvrzováním kultu celé jeho rodiny.

2015 nařídil bezpečnostním silám zastřelit každého ruského policistu, který vstoupí na území Čečenska bez povolení úřadů. Podle některých komentátorů z něj má Putin strach, protože pokus omezit jeho moc by mohl vyústit v třetí čečenskou válku.

Ruský opoziční politik Ilja Jašin (1983) jej obvinil z objednání vraždy Borise Němcova (†2015) jenž způsob jeho vládnutí dlouhodobě kritizoval.

Podle novinářky ruských opozičních novin Novaja gazeta Anny Politkovské (†2006) měl ve svém domu ve vesnici Centaroj mučírnu určenou odpůrcům otce. Vyčítala mu také podněcování k vraždám, účast na přestřelkách a rvačkách. Dle ní bylo hlavním zdrojem jeho příjmů výkupné z únosů lidí.

Podle názoru ruské nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial z 2007 se skutečná situace Čečenska pod jeho vládou nezlepšovala. Nadále docházelo k únosům (dle zmíněné organizace je tajně prováděly jeho oddíly), mučení, politickým vraždám a porušování lidských práv.

Osobní život

Je ženatý a má šest dětí.

Je čestným předsedou fotbalového klubu Terek Groznyj. Až do 2000 aktivně boxoval. V květnu 2015 se stal čestným předsedou čečenské pobočky motorkářského klubu Noční vlci – Groznyj.

Články