Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Český herec Radoslav Brzobohatý se narodil 13. září 1932 v obci Vrútky na severním Slovensku. Zemřel dne 12. září 2012 ve věku 79 let v Praze.

Nejznámější role

Kariéra

Radoslav Brzobohatý se narodil do rodiny s námořnickou tradicí. Navštěvoval gymnázium ve Valašském Meziříčí, ze kterého byl ale na konci kvinty vyloučen. Poté se vyučil mechanikem pletařských strojů v Krnově. Během studentských let působil v lidové hudební skupině a také v ochotnickém kroužku. Když přišlo na lámání chleba v otázce jeho kariéry rozhodoval se mezi sportem, studiem na textilní průmyslovce a herectvím. Nakonec zvítězilo herectví. Podařilo se mu dostat na pražskou DAMU, kde od roku 1950 studoval.

Studium na DAMU úspěšně dokončil v roce 1954. Když se stal profesionálním hercem, prošel nejprve oblastními divadly (Kolín, Most, Příbram) a od roku 1962 hrál v Praze (Divadlo S. K. Neumanna a Divadlo na Vinohradech).

Od roku 2003 až do své smrti v roce 2012 působil ve vlastním Divadle Radka Brzobohatého v pražské Opletalově ulici. V tomto divadle nejen hrál, ale také jej spolu se svou třetí manželkou Hanou Gregorovou vedl.

Významně promluvil nejen do českého divadelnictví, ale také do české kinematografie. Poprvé se na filmovém plátně objevil na konci 50. let, když jej režisér Karel Steklý obsadil do hlavní role zedníka Kašpara Léna v dramatu Mstitel (1959). Jeho filmová kariéra se naplno rozjela, až když se v roce 1962 usadil v Praze.

Mezi jeho nejvýznamnější role patří František Ladislav Věk v seriálu F. L. Věk z roku 1970. Po boku Jiřiny Bohdalové hrál v trezorovém filmu Ucho (také rok 1970). O rok později hrál v detektivce Pěnička a Paraplíčko. Zahrál si také v seriálech Cirkus Humberto a nebo v Ulici kde ztvárnil roli Václava Krále.

Nezapomenutelný je také jeho samotný hlas. Nechal za sebou obrovský kus práce na poli dabingu a byl třeba také vypravěčem v československém seriálu z roku 1969 Záhada hlavolamu

Herecká kariéra Radoslava Brzobohatého bylo mimořádně bohatá. Za kulturní přínos a své herecké umění získal řadu ocenění. V roce 1988 mu byl udělen titul zasloužilý umělec. V roce 2002 získal Cenu Senior Prix. V roce 2006 byl oceněn Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a v roce 2011 byl uveden v rámci ankety TýTý do Dvorany slávy.

Místem jeho posledního odpočinku se stal pražský Vyšehradský hřbitov.

Osobní život

Radoslav Brzobohatý byl třikrát ženatý. Se svou první ženou Jarmilou Kolářovou měl dceru Radanu, která má dala vnuka Josefa.

Jeho druhou ženou byla jeho herecká kolegyně Jiřina Bohdalová Jejich manželský svazek skončil po 12 letech rozvodem.

Jeho třetí manželkou se stala jiná československá herečka Hana Gregorová se kterou žil od roku 1981. O dva roku později přivedla na svět syna Ondřeje Brzobohatého z kterého vyrostl zpěvák, herec a hudebník. Později si začal říkat Ondřej Brzobohatý Gregor.

Články