Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Český sexuolog Radim Uzel se narodil 27. března 1940 v Ostravě. Zemřel 3. května 2022 ve věku 82 let.  Předtím se delší dobu potýkal s vážnými zdravotními problémy, léčil se s rakovinou žaludku. Uzel se výrazně zasloužil o popularizaci sexuologie u nás. Byl profesí gynekolog, kromě toho byl také zastupitelem hlavního města Prahy i vysokoškolským pedagogem.

Osobní život

Jeho matka Zdeňka Uzlová (rozená Jedličková) byla magistrou farmacie a pracovala ve vesnické lékárně. Jeho otec byl RNDr. Radim Uzel, byl docentem analytické chemie na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity.

Radim Uzel se narodil jako pohrobek, tedy po smrti svého otce. Navštěvoval gymnázium v Orlové, kde v roce 1957 složil úspěšně maturitu. Poté nastoupil na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou absolvoval v roce 1963.

Následovala léta praxe. Nejprve pracoval na gynekologicko-porodnickém oddělení v Ústí nad Orlicí. V roce 1967 získal atestaci z ženského lékařství a byl přijat jako vědecký pracovník na II. ženskou kliniku v Brně. Od roku 1969 začal pracovat jako lázeňský lékař ve Františkových Lázních.

Dále studoval, získal druhou nadstavbovou atestaci a stal se krajským ordinářem na gynekologii v Ostravě a tím byl až do roku 1989.

Za manželku pojal Helenu Uzlovou, se kterou mají dceru Kateřinu Uzlovou. Ta se narodila v roce 1967. Kateřina studovala zpěv na pražské konzervatoři a operní zpěv na HAMU. Dotáhla to nakonec do operety v Karlíně, zpěvu ale záhy zanechala.

Kariéra

Po sametové revoluci byl zaměstnán v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.

Působil také jako externí učitel na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Byl u zrodu Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu ve které pak působil od roku 1993 jako její ředitel.

Pravidelně se účastnil besed v oblasti sexuální výchovy. Vystupoval v televizi, rozhlase i na kulturních akcích.

Politická kariéra

Za časů komunistické normalizace předsedou základní organizace KSČ v Ostravě. Po sametové revoluci byl u vzniku strany Nezávislá erotická iniciativa (NEI), za kterou se stal členem Zastupitelstva hlavního města Prahy.

V roce 1996 kandidoval také do Senátu ČR. Konkrétně kandidoval v Ostravě za Stranu zelených. Se ziskem 7,87 % hlasů se jednalo o neúspěšnou kandidaturu. Znovu to zkusil v senátních volbách v roce 2000, kdy kandidoval na Praze 12 za ČSNS a jen těsně neprošel do druhého kola. Zkusil to i do třetice, v roce 2004 na Mělníku za stranu Sebeobrana voličů. Podařilo se mu probojovat do druhého kola, kde se o přízeň voličů utkal s Jiřím Nedomou z ODS, který byl nakonec tím, kdo se radoval. V roce 2012 kandidoval Uzel v Břeclavi za SPOZ (Zemanovci), ani tentokrát se mu senátorské křeslo získat nepodařilo.

Knižní publikace (bibliografie)

Vydal velké množství odborných publikací, ve kterých se rozepisoval o tématech reprodukční medicíny, poruchách plodnosti, plánovaném rodičovství či antikoncepci.

 • Nevěra a co s ní (2010)
 • Antikoncepční otazníky : o antikoncepci převážně vážně (2010) napsal společně s Petrem Kovářem
 • Intimní slasti a strasti (2009)
 • Pornografie aneb provokující nahota (2004)
 • Sexuální zvěřinec (2000)
 • Potrat ano – ne (2000)
 • Antikoncepční kuchařka (1999)
 • Jak neotěhotnět (1992)
 • Sex – odhalené tabu (1992)
 • Mýty a pověry v sexu (1990)
 • Ženské otazníky (1987)

Články