Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Radek Vondráček je český politik a právník, od listopadu 2017 předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (dříve od ledna do října téhož roku její první místopředseda).

Narodil se 30. prosince 1973 v Kroměříži.

Kariéra

Před nastoupením na vysokou školu navštěvoval Gymnázium Kroměříž, kde 1992 maturoval. Poté vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V období 2000 až 2003 pracoval jako advokátní koncipient v kroměřížské kanceláři JUDr. Jána Haláse, od té doby je samostatný advokát.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 kandidoval z pozice nestraníka ve Zlínském kraji jako lídr hnutí ANO 2011 a byl zvolen. Od prosince 2013 zastával pozici místopředsedy sněmovního Ústavně právního výboru. V lednu 2017 byl zvolen novým prvním místopředsedou sněmovny, když na tuto funkci rezignovala Jaroslava Pokorná Jermanová.

V komunálních volbách 2014 byl za hnutí ANO 2011 zvolen zastupitelem města Kroměříže, v listopadu téhož roku se navíc stal neuvolněným místostarostou města. Na tuto funkci rezignoval v lednu 2017, v prosinci téhož roku i na mandát zastupitele.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny 2017 byl lídrem ANO 2011 ve Zlínském kraji a opět uspěl, roku 2021 bude v témže místě tuto pozici potřetí obhajovat.

V polovině února 2019 na V. sněmu uvedené partaje poprvé získal post jejího místopředsedy.

S jeho osobou jsou spojeny i kontroverzní události. Po večírku ve sněmovní restauraci (během rekonstrukce jednacího sálu sněmovny) v roce 2017 vyskočil na řečnický pultík a společně s poslancem Miloslavem Janulíkem na něm zahráli několik písní na kytaru.

V lednu 2020, minutu po zahájení jednání, ukázal zdvižený prostředníček na stranického kolegu Ladislava Oklešťka.

V únoru 2021 tleskal proslovu ministryně financí Aleny Schillerové, načež byl obviněn lidoveckými poslanci Mariánem Jurečkou a Janem Bartoškem, že není nestranný a zneužívá přednostního práva předsedajícího. Směrem k Bartoškovi následně zareagoval slovy: „To jsem tě asi hodně nasral, co?“.

Jeho právní kancelář spolupracovala s později odsouzenými kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou, kteří vedli společnost CK Finance a podvodnými půjčkami připravovali klienty o majetky.

Osobní život

Je zarputilý sportovec, hraje volejbal, badminton, tenis, kuželky, jezdí na motorce a miluje hudbu.

Je ženatý a má dvě děti.

Články