Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Hudebník romského původu Radoslav Banga - známý pod pseudonymem Gipsy - se narodil 27. března 1982 v Praze.

Nejznámější písničky

Kariéra

Rapper, textař a zpěvák Radek Banga se snažil prosadit na hudební scéně už v roce 1994. Tehdy to zkoušel spolu se svým bratrem Patrikem, jejich první demo-snímky, ale úspěch neslavily. Později založili hip-hopovou skupinu Kalo Rikonos. Jejich jediným oficiálně nahraným snímkem byla v roce 1996 píseň Syndrom Snopp. Jedná se o agresivní song s tematikou ulice a rasismu.

V roce 1997 se Radek Banga setkal s DJ Smogem, se kterým založil hip-hopovou skupiny Syndrom Snopp. Z původní skupiny Kalo Rikonos se část odtrhla a vznikla Paranormalz Cru. Z Paranormalz Cru se později stalo undergroundové vydavatelství, ve kterém Banga vydával na vlastní náklady alba. Banga se postupně stal hlavním producentem - od roku 2000 vydalo vydavatelství přes 30 desek undergroundového hip-hopu.

Kolem roku 2000 působil Banga pod přezdívkou Ramonis a vydal například album Ramonis.cz. V té době napsal text k songu Letím ke hvězdám pro první ročník soutěžní show Česko hledá SuperStar Spolupracoval také na debutové desce zpěváka Sámera Issy

Dále se proslavil pod jménem Gipsy, pod kterým vydal R'n'B desku Rýmy a blues Zásadní pro něj byl rok 2004, kdy se rozhodl spojit prvky hip-hopu, breakbeatu a funku s romským folklorem. Bylo z toho album Ya favourite CD Rom. Později se sešel s romským houslistou Vojtěchem Lavičkou se který začal vystupovat. Rok na to bylo na světě čtyřčlenné hudební uskupení Gipsy.cz, které v roce 2006 přišlo s albem Romano Hip Hop. Tato deska sklidila mimořádný úspěch u fanoušků, kapela v té době získala také celou řadu ocenění. Například při udílení cen Anděl se skupina stala Objevem roku 2006. V roce 2007 získal Radoslav Banga prestižní cenu OSA a stal se nejúspěšnějším mladým autorem populární hudby.

Banga sklízel úspěch nejen na hudebním poli, když se v roce 2007 stal ambasadorem Evropského roku rovných příležitostí.

Kapela Gipsy.cz zahrála jako první česká skupina (a nejspíše jediná) na největším festivale na světě Glastonbury. Klip k singlu Romano Hip Hop se hrál na MTV V roce 2009 reprezentoval Radek Banga s Gipsy.cz Českou republiku v Eurovizy. Toho roku se hudební soutěž Eurovision Song Contest konala v Moskvě a kapela s romskými rytmy Gipsy.cz se uvedla s písní Aven Romale. Skupina soutěžila v prvním semifinálovém kole, kde obsadila poslední místo bez zisku jediného bodu.

Hudební skupina Gipsy.cz patří k nejznámějším českým hudebním uskupením ve světě. Její členové stáli na prestižních festivalových pódiích i v klubech téměř 4 desítek zemí celého světa.

Radek Banga byl v roce 2015 účastníkem taneční soutěže České televize StarDance Ve StarDance 2015 byla jeho taneční partnerkou Tereza Bufková Protančili se až do devátého kola a vypadli těsně před branami finále. Celkově skončili na 4. místě.

Osobní život

Radek Banga se oženil 4. dubna 2012. Svatba lídry skupiny Gipsy.cz se konala na zámku Liblice u Mělníka, kde si Banga řekl "ano" se svou o 8 let mladší přítelkyní Veronikou Konopíkovou.

Profily na sociálních sítích

Články