Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Přítelkyně z domu smutku je čtyřdílný seriál České televize Jako předloha mu posloužila stejnojmenná kniha autorky Evy Kantůrkové

  • Premiéra: 1992
  • Režie: Hynek Bočan
  • - Scénář: "Eva Kantůrková":https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Kant%C5%AFrkov%C3%A1, "Václav Šašek":https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_%C5%A0a%C5%A1ek

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu Přítelkyně z domu smutku

Autorka při psaní čerpala z vlastních zážitků (po zatčení z politických důvodů) z roční vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici Nakonec byla propuštěna a k soudu nikdy nedošlo, což byl další z triků komunistického režimu jak držet jemu nepohodlné lidi v šachu.

Příběh vykresluje život ve vazbě a osudy spoluvězenkyň – proč se do vězení dostaly, z jakého trestného činu byly obviněny, jejich rodinné zázemí apod. Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s „trestnou činností“ hlavní postavy, jež se do vězení dostala pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí.

Seriál dopodrobna popisuje pocity člověka, které ve vězení prožíval, velký důraz je kladen na popisování výslechů s vyšetřovatelem.

Skrze popis jednotlivých postav a jejich osudů a chování je detailně přiblížena realita života v socialismu 70. a 80. let v Československu včetně nerovného postavení žen ve společnosti a manipulace pravdy orgány činnými v trestním řízení.

Snímek získal v roce 1994 na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů, Ivana Chýlková byla tamtéž za ztvárnění hlavní role oceněna Velkou zlatou cenou.

Přehled dílů

1) Dům smutku

2) Andy

3) Helga

4) Přítelkyně z domu smutku

Zajímavosti

Ve třetí epizodě vypráví Helga svým spoluvězenkyním, kterak si pamatuje, že měla malou roli v Prodance (tedy opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany Následně začne zpívat: "Zdráv buď ó pane náš, jádadá dádádá dam pam." Správně je tento fragment, místo "jádadá..." následuje "lid tvůj tě vítá". Tato árie je však z opery Antonína Dvořáka Jakobín

Helena Růžičková v jednom díle prozradí, že byla baletkou V mládí se této činnosti skutečně věnovala.

Články