Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Případy 1. oddělení jsou kriminální seriál České televize založený na skutečných událostech. Prozatím byly natočeny dvě série (2014 a 2016), od května 2021 vzniká třetí.

Premiéra: 6. ledna 2014
Režie: Dan Wlodarczyk, Peter Bebjak, Michal Blaško
Scénář: Jan Malinda, Josef Mareš

První řada má dílů čtrnáct, druhá osm. Třetí jich bude mít třináct, přičemž půjde o cyklus definitivně poslední.

Zvítězil v anketě mezi čtenáři iDNES.cz jako nejlepší český krimiseriál desetiletí.

V lednu 2022 začala ČT vysílat jeho prequel, seriál Devadesátky.

Obsazení: herci a postavy

Ondřej Vetchý (mjr. Tomáš Kozák)
Boleslav Polívka (mjr. Václav Plíšek)
Filip Blažek (kpt. Martin Pražák)
Petr Stach (kpt. Petr Anděl)
Miroslav Vladyka (por. Vítězslav Sršeň)
Miroslav Hanuš (mjr./plk. Josef Korejs)
Igor Chmela (mjr. Dušan Vrána, od 2. řady)
Juraj Loj (mjr. Mgr. Pavol Fabián, od 3. řady)
Igor Bareš (plk. Vladimír Jeřábek)
Ondřej Malý (MUDr. Karel Vojíř, patolog)
Sabina Remundová (JUDr. Anna Švihlíková, státní zástupkyně) a další

Děj seriálu Případy 1. oddělení

Je inspirován případy, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy. 1. oddělení je elitní útvar v posledních letech dosahující objasněnosti trestných činů okolo 95 %. Jeho příslušníci zasahují dojde-li k vraždě, pokusu o ni, těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti, případně dalším vážným zločinům.

Spoluautorem scénáře je bývalý šéf oddělení vražd pražského policejního ředitelství Josef Mareš (1964), s nímž Jan Malinda (1982) navázal spolupráci 2008. Seriál se tak opírá o mimořádnou míru autenticity a přesnosti v popisu policejního prostředí, žargonu i vyšetřovacích postupů. Pro jednotlivé části je typické, že vyšetřovatelé většinou (relativně) brzy vědí, kdo je pachatelem. Mnohem těžší ale je dopadnout ho a zločin mu dokázat. Důležitou roli tak hrají i zdánlivé maličkosti. Způsob usvědčení zůstal u všech případů do velké míry zachován.

Epizody jsou inspirovány i mediálně známými případy. Například dopadením sexuálního agresora z pražského Jižního Města, vraždy pracovníka televizní stanice, likvidací, kterou si objednal majitel domu, aby se zbavil nepohodlné nájemnice. Divák tak zjišťuje, jak vyšetřovatelé při pátrání postupovali, co jim komplikovalo práci, případně jaký museli použít trik, aby podezřelé z činu usvědčili.

Zajímavosti

Postava Miroslava Vladyky (1959) byla původně zamýšlena jako vedlejší. Po pilotním dílu se ovšem tvůrci rozhodli zařadit ji mezi jednu z hlavních.

Reálné 1. oddělení má 28 policistů a 1 vedoucího, v seriálu se děj soustředí pouze na 5 postav a jejich nadřízeného, zbylí členové jsou vidět při některých ranních poradách a řešení větších případů.

Zuzana Onufráková (1981), představitelka policejní mluvčí, je nepřehlédnutelně podobná Janě Nagyové, nyní Nečasové (1964). Těžko určit, nakolik se jedná o záměr tvůrců, příjmení mluvčí v seriálu je totiž právě Nečasová.

Pro zvýšení autentičnosti některých scén s tiskovými konferencemi byli do rolí novinářů obsazeni skuteční reportéři.

Kapitán Pražák používá jako telefonní zvonění melodii z kriminálního seriálu Hříšní lidé města pražského (1968).

Po odvysílání jednoho z dílů seriálu se ozval ČT sám pachatel s tím, že požaduje poplatek za „autorská práva“ na svůj zločin, respektive za prozrazení jeho stylu provedení vraždy.

Scenárista Malinda v jednom rozhovoru uvedl, že se setkává s nevraživostí některých policejních šéfů, kteří si myslí, že posloužili jako předloha majora Korejse.

Tato postava navíc vždy nosí hodinky ciferníkem dolů, takže když kontroluje čas, musí zvednout ruku. S tímto nápadem přišel její představitel Miroslav Hanuš (1963), který tím chtěl podtrhnout záporný charakter své role.

Články