Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Filmové drama Pražské orgie se odehrává v 70. letech v Praze. Režisérka Irena Pavlásková napsala scénář podle slavné knihy Philipa Rotha, držitele Pulitzerovy ceny.

  • Premiéra: 10. 10. 2019
  • Režie: Irena Pavlásková

Obsazení: herci a postavy

V 70. letech přijíždí do Prahy americký spisovatel Nathan Zuckerman (Jonas Chernick), aby odvezl rukopis povídek napsaných v jazyce jidiš, jejichž autor byl zavražděn nacisty. Zuckerman se v tehdejším totalitním Československu setkává se skupinou režimem umlčovaných umělců. Seznamuje se s nezkrotnou Olgou (Ksenia Rappoport) a pronikne na vyhlášené večírky, kde se stane nejen divákem, ale také účastníkem dekadentního představení plného zmařených snů.

V hlavních rolích se objeví kanadský herec Jonas Chernick a držitelka prestižního ocenění pro nejlepší herečku MFF v Benátkách Ksenia Rappoport, rodačka z Petrohradu. Do dalších rolí obsadila Irena Pavlásková Pavla Kříže Kláru Issovou Jiřího Havelku, Miroslava Táborského, Martina Stránského Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka

Jedná se již o sedmý celovečerní hraný film režisérky Ireny Pavláskové. Za své předchozí snímky sesbírala řadu významných ocenění (Speciální cena z MFF Cannes, Grand Prix z MFF Montrealu, ceny z MFF Moskva, dále Grand Prix Paříž Cretéil a další). Natočila například film Fotograf, který byl v roce 2015 nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší film.

Filmový scénář Pražských orgií vznikl podle slavné knihy zesnulé americké literární legendy, držitele Pulitzerovy ceny, Man Bookerovy ceny a desítek dalších literárních ocenění Philipa Rotha, který při psaní novely Pražské orgie vycházel z vlastních zážitků. Roth se v 70. letech setkával v Praze se zakázanými autory – Milanem Kunderou, Ivanem Klímou, Ludvíkem Vaculíkem a dalšími.

Film Pražské orgie produkuje společnost Prague Movie Company Ireny Pavláskové a Viktora Schwarcze. Koproducentem filmu je Česká televize

Články