Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Přátelé (v originále Friends) jsou americký televizní sitcom o skupině přátel žijících v Greenwich Village v New Yorku, kteří prožívají každodenní radosti i starosti života. Zažívají velké lásky, románky a milostná zklamání, pracovní úspěchy i kariérní nezdary.

Premiéra: 22. září 1994

Obsazení - herci a postavy

Partu tvoří Rachel Green (Jennifer Aniston), Monica Geller (Courteney Cox), Phoebe Bufet (Lisa Kudrow), Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), Chandler Bing (Matthew Perry) a Ross Geller (David Schwimmer).

Rachel

Rachel, kterou ztvárnila Jennifer Aniston a proslavila tak po celém světě svůj typický sestřih, je módní nadšenkyně, která utekla od svatby se svým snoubencem Barrym. Nejprve pracovala tři roky v kavárně Central Perk a pak konečně prorazila v módním průmyslu. Začínala u Bloomingdale's a později se propracovala až k Ralphu Laurenovi. S Rossem se do sebe zamilovali, opilí se vzali v Las Vegas a později rozvedli. Mají spolu dceru Emmy. V posledním díle seriálu se zase dali dohromady a ve volném pokračování Přátel - v seriálu Joey - se i znovu vzali.

Monica

Rossova sestra a šéfkuchařka v luxusní restauraci Javu je krásná žena. V pubertě ale trpěla obezitou. Je posedlá pořádkem, uklízením a čistotou. Kdysi chodila s rodinným známým Richardem, ale nakonec skončila s Chandlerem, kterého si později i vzala.

Phoebe

Příjemně švihlá blonďatá masérka a folková zpěvačka s širokým úsměvem měla náročné dětství, které zapříčinilo její výstřednost. Má identické dvojče Uršulu. Nestýkají se spolu. Je vegetariánka a svému nevlastnímu bratrovi porodila trojčata. V poslední řadě seriálu se provdala za Mika Hannigana.

Joey

Pohledný, ale také trochu trhlý herec, který se proslavil rolí doktora Drakea Remoraye v televizním seriálu Dny našeho života (Tak jde čas). Pochází z Itálie a má rozvětvenou rodinu. Není to žádný intelektuál, spíš než knihy miluje ženy a také jídlo. Jeho nejlepším řítelem je Chandler. Bydleli spolu do té doby, než se Chandler odstěhoval k Monice. Joey je hlavní postavou volně navazujícího seriálu Joey.

Chandler

Původně pracoval jako analytik ve velké mezinárodní firmě, kde měl na starosti statistiku a rekonfiguraci dat. Později přesedlal do reklamní agentury. V dětství ho poznamenal rozvod rodičů a od té doby měl problémy se ženami a jakýkoliv vztah pro něj byl frustrující, ale nakonec se oženil s Monikou a adoptovali dvě děti. Je známý svým sarkastickým smyslem pro humor a tanečními kreacemi.

Ross

Paleontolog, který pracuje v Muzeu prehistorických dějin a později učí jako profesor paleontologii na Newyorské univerzitě je Moničin bratr. Je to slušňák od kosti. Rachel Greenovou miluje od střední školy. Se ženami to moc neumí. Je třikrát rozvedený, má dvě děti Bena a Emmu (s Rachel). Rachel si vezme hned dvakrát.

Zajímavosti a ocenění

Seriál má deset řad. První díl odvysílala televize NBC 22. září 1994, poslední pak 6. května 2004. Za deset let vysílání obdržel 7 cen Emmy Zlatý glóbus 2 ceny SAG a dalších 56 různých ocenění a 152 nominací. Seriál sledovali diváci ve více než stovce zemí a všude lámal žebříčky sledovanosti. V USA koukalo na poslední díl 51,5 milionu diváků.

Úvodní píseň I´ll Be There for You pochází od skupiny The Rembrands a byla vytvořena přímo pro Přátelé.

V seriálu se během všech sérií objevila spousta známých tváří jako např. George Clooney Reese Witherspoon Alec Baldwin, Susan Sarandon Bruce Willis Julia Roberts Charlie Sheen Brad Pitt a mnoho dalších.

Články