Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Požár v bytě v 11. patře v jednom z panelových domů v Nerudově ulici v Bohumíně na Karvinsku vypukl v sobotu 8. srpna 2020 krátce před šestou hodinou večerní. V bytě zemřelo šest lidí, včetně tří dětí. Dalších pět lidí zemřelo poté, co se před ohněm snažili zachránit skokem z okna. Dvanáctou obětí je ještě nenarozené miminko. Dále bylo zraněno deset lidí, včetně dvou hasičů a policisty. V pondělí 10. srpna byli v nemocnici v souvislosti s tímto požárem čtyři zranění, přičemž stav dvou pacientů byl velmi vážný. Ti jsou umístěni na jednotce intenzivní péče. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci.

Ještě v sobotu se objevila informace, že byl požár založen úmyslně. Podle výpovědi svědků policie na místě zatkla jednoho člověka a odváděla ho v poutech, přičemž muž měl křičet, že požár založil on sám. Později policie potvrdila, že ve spojitosti s požárem zadržela jednoho člověka. Údajným pachatelem měl být Zdeněk K. který chtěl v bytě nechat shořet svoji bývalou partnerku. Během požáru zahynul mj. jeho syn Lukáše, kterému byt patřil, jeho nastávající manželka, ale i žhářův vnouček. Dalšími obětmi byli jejich přátelé. Zdeněk měl podle známých problémy už v minulosti

Na rodinnou oslavu měl čtyřiapadesátiletý Zdeněk K. dorazit bez pozvání. V bytě jeho syna Lukáše žila i jeho bývalá manželka. Zdeněk měl údajně přijít s úmyslem zabíjet. Motivem jeho činu měly být rodinné spory. Vzal si s sebou láhev, ve které byl benzin. Pro ten si zajel krátce předtím na čerpací stanici. Část hořlavé látky nalil do bytu (někdo mu měl otevřít, aniž se přesvědčil o koho se jedná), zbytkem polil vchodové dveře, které pak zapálil. Kvůli přítomnosti benzínu postupoval požár extrémně rychle.

Policistům krátce po hrůzném činu řekl, že se poté chtěl zabít v autě.

Zadrženého muže policie v pondělí 10. srpna obvinila z vraždy a obecného ohrožení. U soudu by mohl dostat výjimečný trest, ve hře je i doživotí. V úterý 11. srpna byl obviněný muž soudcem Okresního soudu Karviná vzat do vazby. O vazbu žádal dozorující státní zástupce Michal Król.

Oběti požáru v Bohumíně

V Bohumíně při požáru zemřely dvě mladé rodiny. Mezi obětmi je syn údajného pachatele Lukáš, jeho snoubenka Lenka a jejich maličký syn Dominik, tedy vnuk údajného žháře Zdeňka. V bytě byla také bývalá partnerka Zdeňka K. Navíc zde byla v nešťastnou chvíli na návštěvě také rodina Lukáše B. z jiného patra stejného panelového domu.

Dům byl ještě několik dní po požáru částečně neobyvatelný. Kompletní oprava má trvat měsíce, škody by se mohly vyšplhat na několik milionů korun. Někteří z nájemníků se už do domu vrátit nechtějí, město jim má zajistit náhradní bydlení.

V osudový sobotní podvečer bylo na rodinné oslavě celkem 16 lidí Navíc jedna z obětí byla v době úmrtí v 8. měsíci těhotenství.

Tři z účastníků oslavy v době založení požáru kouřili na balkoně, což jim zachránilo život. Podařilo se jim přelézt na druhý balkon. Mezi přeživšími má být také bývalá žena žháře, které se přišel Zdeněk mstít. Další dvě osoby, které se zachránily, byly v koupelně. Jde o zraněné ve vážném stavu.

Články