Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Polosvět je čtyřdílný dokumentární seriál České televize popisující zákulisí enormního tuzemského nárůstu kriminality po roce 1989.

Premiéra: 13.ledna 2022
Režie: Martin Froyda, David Sís, Jana Škopková
Scénář: Jaroslav Kmenta, Martin Froyda, David Sís

Obsah seriálu Polosvět

Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky.

To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí.

Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé společnosti.

Jednotlivé díly

1. část: Polosvět veksláků

Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka překvapila v roce 2006 celý národ. Tento bývalý vekslák a miliardář byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 1989 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály na řadu svých spojenců i protivníků.

Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, případně zpravodajských služeb, se mu vedlo skvěle. Jeho kariéra i moc strmě stoupaly, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. Zemřel po zásahu jedinou ranou vystřelenou neznámým profesionálem. Jeho kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo a proč si jeho smrt objednal?

2. část: Polosvět světských

Vražda krále světských Antonína Běly rozštěpila 1996 rychle sílící české podsvětí. Její vyšetřování trvalo neskutečných 21 let, a přesto nikdy nebyla dořešena. Bělovi prošlo mnoho kriminálních činů, včetně vraždy policisty. Mafián František Mrázek (†2006) se prý své „řemeslo“ naučil právě od něj.

Podle manželky a syna to byl skvělý otec a rovný chlap, dle kriminalistů brutální násilník, který se neštítil ničeho. Jeho konec předznamenala střelba protitankovými střelami na dům, která se nikdy nevyšetřila. Stejně jako brutální odstranění jeho samotného ozbrojeným komandem. Během vyšetřování se jednotlivé složky policie doslova likvidovaly navzájem. Případ vyšuměl do ztracena, ale to neznamená, že bychom se po letech neměli ptát: Kdo měl zájem na smrti krále světských? A kdo a proč řídil zpackané vyšetřování a bezvýsledné soudy?

3. část: Polosvět policajtů

Popisuje prolínání světa organizovaného zločinu s vlivem zkorumpovaných špičkových policistů v kauze údajně největšího případu v historii české kriminalistiky.

V kriminálním polosvětě začínal David Berdych (1973) v Discolandu Sylvie Ivana Jonáka (†2016). Společně s Jaromírem Prokopem vytvořili profesionální gang, který plánoval loupeže, přepadení, vydírání, ale i vraždy. Prováděl je ve skutečných policejních uniformách a dokonce s pravou policejní výzbrojí. To proto, že ti, kteří měli trestnou činnost této skupiny vyšetřovat, ji ve skutečnosti řídili.

V oddělení pro boj s organizovaným zločinem naštěstí pracovali i slušní a nezkorumpovaní detektivové, Helena Kahnová a Tomáš Gregor. Právě jim se podařilo přijít na divné praktiky svých šéfů a celou kauzu vynést na světlo. Trestná činnost byla tak rozsáhlá, že proces musel být rozdělen. V první části se vyšetřovaly zločiny, kterých se Berdych a spol. dopustili, když ještě nebyli napojeni na policisty. Následně začalo vyšetřování se zkorumpovanými ochránci práva.

Většina členů gangu byla odsouzena k vysokým trestům, pouze Jaromír Prokop uprchl. Nedávno byl ovšem dopaden v USA, vydán zpět do ČR a zde 2021 odsouzen. Ví sám Berdych, který během soudního líčení vzorně spolupracoval, o něčem dalším, co by činnosti po něm pojmenované organizované zločinecké skupině definitivně objasnilo?

4. část: Polosvět nájemných vrahů

Články