Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Za poklad století označili archeologové nález stříbrný denárů z časů počátku české státnosti, který učinil náhodný nálezce v roce 2015 u Chýště na Pardubicku. Poklad je ze zákona majetkem Pardubického kraje, neboť byl objeven na jeho území.

Poklad století se stal kulturní památkou

Poklad se stal kulturní památkou, nález má totiž význam nejenom regionální, ale celoevropský.

Poklad čítal téměř 1700 mincí a mincovních zlomků a byl pod zemí ukrytý bezmála 1700 let. Denáry mají velikost přibližně současné české korunové mince a svého času nebyly běžným platidlem. V 10. století, z kterého nález pochází, by člověk mohl z jedné vyžít celé dva měsíce. V té době by se za sumu těchto mincí dala vyzbrojit armáda. Jednalo se nejspíše o majetek zámožného kupce, který jej schoval nebo ztratil kolem roku 999.

"Poklad reprezentuje mincovní produkci českého přemyslovského státu v průběhu 90. let 10. století. Je jedním z nejvýznamnějších souborů z období počátků českého raně středověkého mincovnictví," uvedl Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea, ve kterou budou moci zájemci od roku 2020 vidět v připravované stálé expozici.

V nálezu jsou obsaženy jak běžné, tak unikátní ražby, od kterých je známý třeba jen jediný exemplář na světě. Navíc jsou zde i dosud neznámé denárové varianty.

Odměna pro nálezce

Z historického hlediska je hodnota tohoto pokladu nevyčíslitelná. Dle znaleckého posudku byla hodnota nálezu vyčíslena na 23,5 milionu korun. Poctivý nálezce dostal od Pardubického kraje odměnu ve výši 2 miliony korun. Jde o nejvyšší odměnu v naší historii.

Články