Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Piráti a Starostové je česká liberálně progresivní středová volební koalice složená z České pirátské strany (Piráti) a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2021 pod číslem 17.

Jejím kandidátem na premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Počátky

O užší spolupráci části opozičních demokratických partají se začalo hovořit po volbách v roce 2017, důvodem byl zejména volební systém znevýhodňující malé strany.

V průběhu 2020 se začalo spekulovat o koalici České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí poté, co si tato uskupení vyzkoušela spolupráci v krajských volbách téhož roku v Olomouckém kraji, kde získala post hejtmana pro Josefa Suchánka.

Na začátku října hnutí STAN odsouhlasilo jednání s Piráty o koalici, což 23. listopadu schválili členové Pirátů vnitrostranickým referendem. Pro koalici hlasovalo jejich 81 % členů při účasti 80 % členské základny.

Následně byl vytvořen návrh koaliční smlouvy, který byl představen 22. prosince. V lednu 2021 ji oba subjekty schválily a následně představily lídry v jednotlivých krajích. V tomto období byla zvažována rovněž účast Strany zelených na projektu, tu však obě dominantní seskupení nakonec odmítly.

Předvolební kampaň

Od ledna 2021 ji průzkumy veřejného mínění předpovídaly vítězství ve volbách. To se v létě změnilo, propadla se na druhé až třetí místo za vedoucí hnutí ANO 2011 spolu s koalicí SPOLU tvořenou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Články