Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Francouzský herec a zpěvák Pierre Brice se narodil 6. února 1929 ve městě Brest. Herec, který se vlastním jménem jmenoval Pierre Louis Baron de Bris, se proslavil především rolí náčelníka Apačů Vinnetoua ze slavné filmové série. Zemřel 6. června 2015 ve věku 86 let.

Nejznámější filmy

Kariéra

Pierre Brice pocházel ze staré francouzské šlechtické rodiny. Jeho otec byl námořnický důstojník a kladl velký důraz na vlastenectví. Byl pro Pierra velkým vzorem a ten později kráčel v jeho šlépějích. Jeho otec byl členem francouzsko-belgického hnutí odporu a Pierre jej v už v 15 letech napodobil a vstoupil do hnutí Résistance také. Za těžkých časů druhé světové války působil jako poslíček a doručoval šifrované zprávy. Když v roce 1944 došlo k bombardování Brestu spojenci, pomáhal Pierre s vyprošťováním raněných. Rodiče pro něj neplánovali vojenskou kariéru, chtěli z něj mít původně architekta. Pierre však chtěl pokračovat ve vojenské kariéře i po skočení války. Utekl z domova a dal se na válečnou stezku. Jako devatenáctiletý bojovaval v severní Africe i v Indočíně. Po ukončení vojenské kariéry se živil například prodáváním psacích strojů. Začal také studovat na pařížské konzervatoři.

V roce 1954 zaznamenal první zkušenost u filmu. Zlom v herecké kariéře přišel na počátku 60. let, když dostal roli Vinnetoua v Pokladu na stříbrném jezeře. Brice byl k roli (i celému projektu) skeptický. Karel May, autor knižní předlohy scénáře, byl pro něj neznámý autor. Nakonec však smlouvu podepsal a mohlo se začít filmovat. Natáčení probíhalo v tehdejší Jugoslávii. Po premiéře se stal rychle jedním v Německu jedním z nejoblíbenějších herců.

V letech 1962 až 1968 si Pierre Brice zahrál náčelníka Apačů hned v 11 filmech. Celkem 7x se po jeho boku objevil Lex Barker Ve snímku Vinnetou - Poslední výstřel zahrál jednu z nejdojemnějších filmových smrtí v historii kinematografie.

Brice se nechal slyšet, že jeho nejslavnější role mu prakticky zkazila život Kvůli ztvárnění náčelníka Apačů nedostával praktický žádné další role a z jeho stínu se mu nikdy nepodařilo vystoupit.

Vinnetoua hrál Brice ve filmech i na divadle, roli nakonec pověsil na hřebík v roce 1986, aby se k ní v roce 1998 vrátil ve dvoudílném televizním filmu. Vinnetou se vrací byl ale obrovský propadák.

Od roku 1965 se zkoušel Brice prosadit též jako zpěvák. Nějakou dobu se úspěšně držel na třetím místě hitparády Bravo.

Osobní život

V roce 1981 se jeho manželkou stala Hella Krekel, se kterou byl až do své smrti v červnu 2015. Zemřel na zápal plic v pařížské nemocnici. Když umíral, jeho manželka Hella byla s ním.

Články