Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Česká zpěvačka Petra Janů se narodila 19. listopadu 1952 v Praze.

Nejznámější písničky

Kariéra

Petra Janů se na uměleckou dráhu vydala v roce 1972, začínala v divadle Semafor V roce 1977 se stala členkou skupiny Pro-rock, se kterou vydala své vůbec první album Motorest. Její pěvecká dráha měla strmý vzestup, v roce 1978 skončila druhá v soutěži Zlatý slavík V roce 1980 dala posluchačům vědět, že Motorest nezůstane jen ojedinělou deskou, na pultech se objevilo album Exploduj! Ve stejném roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film Koncert Většinu písní pro ni psal český textař a kytarista Ota Petřina.

Ve druhé polovině osmdesátých let se těšila ze spolupráce s Petrem Jandou (album Jedeme dál). V té době vznikly také komerčně velmi úspěšné alba Už nejsem volná a S láskou. Petra Janů přešla od rocku k pop-music.

Zlatou slavicí se stala poprvé v roce 1987. V 90. letech se objevila v několika muzikálech a na začátku třetího tisíciletí se znovu pustila do spolupráce s Petřinou i Jandou.

V roce 2009 vydala album Kouzlo, které obsahuje popové songy především zahraničního původu. V roce 2012 oslavila Petra Janů své životní jubileum. Při té příležitosti vyšla 3CD kompilace Má pouť - Zlatá kolekce, na které je šest desítek nahrávek. Uspořádala také tou po Čechách a Moravě, vrcholem byl megakoncert v pražské Lucerně, který se konal v den jejích kulatých narozenin.

S koncertováním pokračovala i v dalších letech, kdy vystupovala třeba společně s Věrou Špinarovou Začala také spolupracovat s kapelou Amsterdam, čímž se vrátil ke svým rockovým kořenům. V roce 2017 jim vyšlo album Blázni, toto album si zpěvačka nadělila k ke svému výročí 45 let na české hudební scéně.

Osobní život

Jejím manželem byl producent, promotér a manažer Michal Zelenka, kterého si vzala v roce 1978. Jejich manželství bylo bezdětné. Petra Janů ovdověla v prosinci 2011.

Články