Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Petr Švancara je bývalý český profesionální fotbalový útočník, přezdívaný Mercedes. Proslavil se svou výbornou technikou, specifickým herním stylem a rovněž jako fotbalový bavič a šoumen jak v kabině, tak i mimo ni. Narodil se 5. listopadu 1977 v Brně.

Kariéra

Svou kariéru začal u TJ Zetor Brno, kde působil v letech 1983 až 1987. Ve svých devíti letech poté přestoupil do TJ Zbrojovka Brno. Následně v letech 1997 až 1998 hostoval u FC Slovácká Slavia Uherské Hradiště a FC SYNOT Staré Město. Poté se vrátil zpět do mateřského klubu. V roce 2000 přestoupil do SK Slavia Praha. Tam ale nehrál pravidelně. V roce 2002 v rámci hostování odešel do SFC Opava. O rok později se vrátil zpět do Brna. V roce 2006 hrál na podzim u FK Inter Bratislava. Následně v letech 2007 až 2009 hrál za FK Viktoria Žižkov. Poté, co klub sestoupil do druhé ligy, odešel do Slovácka. Tam měl dlouholetou smlouvu a v roce 2011 se vrátil zpět do Brna, kde měl následně několikaměsíční absenci kvůli zdratovním problémům a znovu po zimní přestávce v roce 2013.

V červnu 2013 přešel hostovat do 1. FK Příbram, kde působil do podzimu 2014. Na jaře 2014 se potýkal se zdravotními problémy a téměř nehrál. Následně na konci zimní části oznámil, že si bude hledat nové angažmá.

Nabídku z nejvyšší soutěže již nedostal a tak 7. ledna 2015 oznámil konec své profesionální kariéry. Následně hrál ve čtvrtoligovém SV Sparkasse Waidhofen/Thaya. 27. června 2015 ve spolupráci se sponzory a dobrovolníky uspořádal rozlučkový zápas. Odehrál se na chátrajícím brněnském fotbalovém stadionu Za Lužánkami, který byl uveden do přijatelného stavu, a účastnilo se jej velké množství fotbalistů, jako například Luděk Zelenka, Pavel Horváth nebo Jiří Štajner, fotbalových trenérů, například Josef Hron, Josef Mazura nebo Karel Jarůšek, i ledních hokejistů, jako například Ondřej Pavelec, Jakub Voráček nebo Petr Hubáček. Na zápas dorazilo okolo 35 tisíc diváků.

V sezoně 2015/2016 působil v rámci hostování ze FC Zbrojovka Brno v FK Blansko. V srpnu nastoupil za AFK Tišnov. Před sezónou 2016/2017 do tohoto klubu přestoupil a začal zde hrát v nejvyšší jihomoravské soutěži.

V říjnu 2015 jej do svého sportovního a reklamního úseku angažoval klub FC Zbrojovka Brno.

V listopadu 2015 vydal svou autobiografickou knihu pod názvem Mercedes – projížďka životem fotbalového baviče. Na té spolupracoval se svou bývalou partnerkou, moderátorkou Monikou Čuhelovou. Přezdívku Mercedes získal poté, co své fotbalové angažmá u Slavie coby náhradníka zhodnotil v jenom rozhovoru slovy: ,,Jsem jako mercedes, který nevyjel z garáže."

16. července 2020 začal působit jako hráč týmu TJ Vilémovice v rámci soutěže I.B třída dospělých skupina A Jihomoravského kraje.

Co se týče reprezentační kariéry, 28. dubna 1999 odehrál 27 minut v přátelském utkání českého reprezentačního výběru do 21 let proti vrstevníkům z Polska. Jednalo se o jeho jediný reprezentační zápas jeho fotbalové kariéry.

Často je označován za „ikonu“ brněnského fotbalu a proslul i jako známý bavič a šoumen jak v kabině, tak i mimo ni. V rámci české nejvyšší soutěže odehrál 309 zápasů, v rámci kterých dal 59 gólů. Ve slovenské nejvyšší soutěži odehrál 15 zápasů a dal tři góly.Fotbalový vzorem je pro něj Diego Maradona.

Po skončení fotbalové kariéry začal spolupracovat jako fotbalový expert s Českou televizí. Byl rovněž hostem televizního pořadu Partička a začal i občasně vystupovat v rámci divadelních představení tohoto pořadu. Stal častým hostem fotbalového diskuzního pořadu TIKI-TAKA na O2 TV Sport. Je ambasadorem společnosti AAA Auto & Mototechna a partner sázkové kanceláře Fortuna. Již několik let pořádá Fotbalový kemp Petra Švancary, který se koná ve fotbalovém areálu v Rosicích u Brna.

Osobní život

Do prvního manželství vstoupil se svou dlouholetou partnerkou Lucií, s níž má dvě děti, Nikolu a Daniela. Po čtyřech letech se manželství rozpadlo. Druhou ženou se stala v září 2020 jeho partnerka Kamila, kterou požádal o ruku v pořadu TIKI-TAKA, s níž se mu narodila dcera Laura. V lednu 2022 oznámil na sociální síti jejich rozchod.

Profily na sociálních sítích

Instagram Petr Švancara

Články