Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Petr Spálený je český zpěvák hudebník, zpěvák, skladatel, kytarista, flétnista, bubeník, člen kapely ApolloBand. Charakterizuje jej jeho mužný basbaryton. Mezi největší hity, společné s kapelou ApolloBand či sólové, patří například písničky Plakalo baby, Dítě štěstěny nebo Kdybych já byl kovářem. Narodil se 22. 3. 1944 v Praze.

Nejznámější písničky

Kariéra

Již od malička měl on a jeho bratr Jan Spálený díky svým rodičům, kteří byli hudebně založení a velice dobře hráli na piano jazz a klasiku, blízko k hudbě. V dospívání jej zaujala americká hudba, konkrétně rock´n´roll a černošské rhythm & blues. Věnoval se hraní na kytaru, flétnu a bicí. V amatérském dixielandu M-Dixie začal jako bubeník. Poté začal hrát se svou beatovou skupinou nesoucí název Crossfire. Kapela se pak následně rozpadla. Vyučil se knihtiskařem a narukoval na vojnu, kde začal hrát s vojenskou hudbou v Klatovech na bicí a kytaru, dokud nebyl po roce převelen za kázeňský přestupek k silničnímu vojsku.

Po návratu z vojny se přidal ke kapele svého bratra Jana Spáleného, The Hippopotamuses, kde začal zpívat. Velkým úspěchem se pro kapelu stala nabídka angažmá v divadle Apollo. Na základě toho kapela přejmenovala svůj název na Apollobeat. S kapelou začali zpívat i další zpěváci divadla Apollo, jako například Pavlína Filipovská, Karel Hála nebo Yvonne Přenosilová. Vznikla zde i první autorská píseň kapely Plakalo bejby, která zaznamenala obrovský úspěch. Následovaly další úspěšné písničky, jako například Balalajka nebo Kolombína. Poté, co divadlo zaniklo, se kapela opět osamostatnila. Petr Spálený se stal v letech 1968 až 1973 velice populárním a díky svému mužnému basbarytonu se stal idolem žen. Umístil se dvakrát na vítězných pozicích ankety Zlatý slavík. V roce 1970 na třetím místě a v roce 1971 na druhém místě.

Přicházela další řada hitů. Petr Spálený si začal psát své vlastní texty a v druhé polovině 70. let začal skládat i vlastní hudbu stylově se odrážející v country rocku. Zahrál si rovněž i ve filmu, v roce 1973 menší roli malíře v muzikálové komedii Noc na Karlštejně, v roce 1980 v hudební komedii Trhák roli předsedy Emila Rambouska. V roce 1987 složil muziku pro pořad Zajíc v pytli Miloslava Šimka a Jiřího Krampola. V letech 1987 až 1993 skládal hudbu pro představení Divadla Jiřího Grossmanna, ve kterých rovněž vystupoval.

Od konce roku 1995 opět začal koncertovat se svou manželkou Miluškou Voborníkovou s kapelou Apollo Band. V prosinci roku 1997 se uskutečnily dva koncerty v rámci 30. výročí umělecké činnosti Petra Spáleného a Apollobeatu v Divadle v Dlouhé. Od roku 1998 se zhostil muzikálové role argentinského prezidenta Juana Peróna v muzikálu Evita.

Kapela Apollobeat vydala řadu alb, mezi které patří například album Zvon šílencův nebo Dáma při těle. Petr Spálený vydal rovněž i řadu svých sólových alb, například Hráč, Andělé, Pomalu a potichu.

Založil rovněž i svou vlastní gramo-label Apollo Records Comp, prostřednictvím níž začal vydávat svá alba.

Osobní život

Narodil se do hudební rodiny ke staršímu bratrovi Janu Spálenému. Maminka hrála stejně jako tatínek Jan Spálený, velmi dobře na piano. Tatínek za druhé světové války prošel koncentračním táborem v německém Belsenu, který byl následně osvobozen britskou armádou. Později byl vězněn i komunisty v Československu, protože jej považovali za britského špióna. Maminka se v těchto obdobích musela o ně postarat sama. Tatínek byl propuštěn v rámci amnestie v roce 1960. Poté musel nastoupit do výroby, do mrazíren, kde zanedlouho zahynul při výbuchu čpavku.

V době působení v divadle Apollo navázal Petr Spálený vztah se zpěvačkou a herečkou Pavlínou Filipovskou, kterou si vzal následně za ženu a narodily se jim dvě dcery, Johana a Pavlína. Do druhého manželství vstoupil v roce 1980 se zpěvačkou Miluškou Voborníkovou, se kterou má dceru Báru.

Články