Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Petr Kellner byl podnikatel, majoritní vlastník společnosti PPF filantrop a nejbohatší Čech.

Narodil se 20. května 1964 v České Lípě, zemřel 27. března 2021 při nehodě helikoptéry na Aljašce (USA).

Kariéra

Vystudoval libereckou Střední ekonomickou školu, pak obor Ekonomika průmyslu na pražské Vysoké škole ekonomické

Následně pracoval jako referent v podniku zahraničního obchodu Strojimport Praha, poté jako asistent produkce i produkční ve Filmovém studiu Barrandov (v krátkém záběru je k vidění ve filmu Ireny Pavláskové Čas sluhů

V roce 1991 společně s Milany Maděryčem a Vinklerem založili v Teplicích PPF investiční společnost, jejíž provozní kapitál (údajně se jednalo o 40 milionů korun) dodali z prostředků státního podniku Sklo Union a.s. Teplice jeho manažeři Štěpán Popovič a Jaroslav Přerost.

Později zprivatizoval a transformoval Českou pojišťovnu kterou v roce 1996 svěřili PPF do správy tehdejší akcionáři za účasti vlády ČR. Tehdejší ministr financí Ivan Kočárník se proto po odchodu ze své funkce stal členem nejvyššího vedení tohoto bankovního domu. 2008 se stal součástí společného podniku PPF a italské Assicurazioni Generali s názvem Generali PPF Holding (GPH). V této souvislosti byl Kellner zvolen členem její správní rady, odkud odešel v březnu 2013, a to po prodeji části podílu PPF v GPH.

Během čtvrtstoletí své činnosti se PPF stala jednou z největších mezinárodních skupin působících v Evropě, Asii i USA. Investuje do řady odvětví od bankovnictví, přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, e-commerce, pojišťovnictví až po zemědělství. Její majetek dosahoval v roce 2020 hodnoty 293 miliard korun.

Její součástí jsou společnosti jako Air Bank, Home Credit, O2 Czech Republic, Mall Group nebo Škoda Transportation.

Americký časopis Forbes jej mezi nejbohatší lidi světa řadil pravidelně od roku 2006. Jeho majetek k roku 2020 odhadl na 14,9 miliardy dolarů (373 miliard Kč) a v žebříčku miliardářů ho zařadil na 68. místo (v rámci ČR byl bezkonkurenčně v jeho čele).

Nepřímo také zasahoval do české politiky, opakovaně doprovázel prezidenta Miloše Zemana při jeho cestách do Číny.

Jeho vila ve Vraném nad Vltavou od architekta Josefa Pleskota se dostala do učebnic architektury a získala několik cen. Před smrtí žil ve své rozsáhlé rezidenci v Podkozí na Berounsku. Roku 2009 nechal dokončit rekonstrukci objektu Stará celnice v osadě Jizerka v Jizerských horách, kterou ale pro rekreaci využíval jen velmi zřídka. U objektu vybudoval helipad, který v případě potřeby slouží Horské službě S manželkou vlastnil také vilu na Hanspaulce (odhadovaná cena 250 milionů korun) vedle bývalého Hotelu Praha srub v Alpách, dům v Katalánsku či vilu na Barbadosu.

Věnoval se také charitativní činnosti. V prosinci 2002 založili s manželkou Nadaci Educa Ta v letech 2004–2005 poskytla celkem 382 milionů korun na vybudování a provoz osmiletého gymnázia internátního typu Open Gate – Gymnázium a základní škola ve středočeských Babicích. V roce 2011 byla sloučena s Nadací The Kellner Family Foundation založenou 2009. Zaměřuje se na zvyšování kvality vzdělávání v českých veřejných základních školách, podporuje sociálně znevýhodněné studenty gymnázia Open Gate a poskytuje granty českým studentům na zahraničních univerzitách (Projekt Univerzity). Přispívá také dalším jednotlivcům a institucím na projekty z oblasti vzdělávání, kultury a zdravotnictví.

Ze sponzorských příspěvků firmy PPF žijí Divadlo Járy Cimrmana či Letní shakespearovské slavnosti Vlastnil i jednu z největších soukromých sbírek fotografií Josefa Sudka Společnost PPF Art provozuje mj. Galerii Václava Špály a spravuje sbírku obrazů (i dalších uměleckých děl), představující průřez především českou malbou od konce 19. století do současnosti.

Společnost Sotio (spadající rovněž pod holding PPF) navíc představila nové možnosti v léčbě rakoviny prostaty, které by mohly přiblížit lidstvo k poražení této zákeřné nemoci.

Při vypuknutí epidemie nemoci covid-19 jako jeden z prvních zajistil pro ČR dodání tehdy značně nedostatkových ochranných prostředků.

Osobní život

Své soukromí si celý život usilovně střežil, s médií komunikoval jen zřídka.

Jeho první manželkou byla Iva Kellnerová, druhou Renáta Kellnerová (1968).

Měl čtyři děti včetně reprezentantky v parkuru Anny Kellnerové (1996), jejímž partnerem je od roku 2017 Daniel Křetínský

Články