Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Petr Janda je český rockový zpěvák, skladatel, kytarista, majitel nahrávacího studia Propast, hudební agentury, vydavatelství i nakladatelství, ale především dlouholetým frontmanem skupiny Olympic pro kterou složil mnoho hitů. Narodil se 2. 5. 1942 v (tehdy protektorátní Praze

Nejznámější písničky

Kariéra

Po studiích na spojovacího technika nastoupil (i se svým bratrem Jiřím) jako hráč na kytaru roku 1959 ke skupině Sputnici Poté přešel k seskupení Big Beat Quintet (čili B.B.Q.), kde byli jeho partnery Pavel Chrastina a Jan Antonín Pacák Od roku 1963 hrál v kapele Olympic (původně ve stejnojmenném klubu v pražské Spálené ulici).

V roce 1964 účinkoval se skupinou v pásmu Ondráš podotýká v divadle Semafor S Olympicem se záhy dostal na gramofové desky, do náhravacích studií, rádia i televize, toto seskupení bylo podporována časopisem Mladý svět mělo možnost vystupovat i v zahraničí. Hrál v něm na sólovou kytaru, působil jako skladatel, zpěvák a od druhé poloviny šedesátých let 20. století i jako jeho vedoucí.

V letech 1974–1976 se Olympic umístil v populární anketě Zlatý slavík zmiňovaného časopisu na 8.–10. místě, ještě lépe dopadl v rozmezí let 1981–1983, kdy ji vyhrál. Další tři první pozice získal v letech 1996–1998, a to v nástupnické soutěži Český slavík

V letech 1992–1997 byl předsedou výboru Ochranného svazu autorského (OSA).

V roce 1993 byl uveden do Sině Slávy Akademie české populární hudby.

V roce 2004 neúspěšně kandidoval do senátu v obvodě Kutná Hora jako nestraník za hnutí NEZÁVISLÍ

Osobní život

Pochází z hudební rodiny - matka hrála na křídlo, otec na housle.

Jeho první ženou byla Jana Jandová, se kterou má dceru Martu která se později proslavila jako zpěvačka německé kapely Die Happy a syna Petra, který prohrál boj s rakovinou o 10 let později než jeho matka, tedy v roce 2001.

Druhou manželství uzavřel s moderátorkou Martinou Jandovou se kterou má dceru Elišku.

Jeho třetí (současnou) ženou je Alice Jandová (rozená Fojtíková), se kterou má dcery Anežku a Rozárii. I díky značnému věkovému rozdílu mezi nimi (čtyřicet let) se jejich vztah periodicky ocitá na hraně rozvodu.

Od syna má dva vnuky Matouše a Petra, od dcery vnučku Marii.

Jeho bratr Slávek Janda vede kapelu Abraxas jejich bratrancem je kytarista a hudební skladatel Luboš Andršt

Články