Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Petr Hlubuček je bývalý český politik, od 2018 zastupitel hlavního města (hl. m.) Prahy a náměstek primátora Zdeňka Hřiba (1981), člen hnutí STAN.

Narodil se 22. dubna 1974 ve Vrchlabí (tehdejší Československo).

Kariéra

V brzkém mládí se společně s rodinou přestěhoval do Mladé Boleslavi. V letech 1988 až 1992 absolvoval Střední zemědělskou školu v Brandýse nad Labem. V období 1992 až 1997 studoval obor Provoz a ekonomika na pražské České zemědělské univerzitě. Byl jedním z prvních studentů na výměnných zahraničních pobytech po listopadu 1989 (např. v Německu, Rakousku a Itálii).

Práce v milánské Centrále cestovního ruchu ovlivnila jeho budoucí profesní zaměření. Po získání titulu Ing. pracoval jako obchodní ředitel hotelu Galaxie v městské části Praha-Suchdol. Je také zakladatelem a bývalým spolumajitelem pražského tříhvězdičkového hotelu Rubikon. 2009 odjel na cestu kolem světa, po návratu vstoupil do aktivní politiky.

2010 kandidoval do zastupitelstva městské části Praha-Lysolaje za nezávislé ​a byl zvolen do funkce starosty. 2014 i 2018 tento post obhájil již jako kandidát hnutí STAN, do kterého dva roky poté vstoupil. V lednu 2017 byl navíc zvolen předsedou jeho pražské organizace.

2016 vystoupil (společně s městskou částí Praha-Suchdol) proti plánované výstavbě nové letové dráhy na Letišti Václava Havla. V lednu 2017 se v médiích proslavil tím, že vrátil finanční dar 100 tisíc korun, který mu na konci předchozího roku za jeho služby pro obec schválilo místní zastupitelstvo.

Na celopražské úrovni se trvale věnuje cestovnímu ruchu, realizoval např. 1. sochařské sympozium na území hlavního města.

Od února 2015 byl předsedou Svazu městských částí hlavního města Prahy, 2018 byl do funkce zvolen znovu a vzdal se jí poté, co byl v komunálních volbách 2018 zvolen zastupitelem hlavního města Prahy, přičemž v listopadu téhož roku se stal náměstkem pražského primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.

Je tak zodpovědným mj. za zlepšení klimatu a boj se suchem, usiluje o naplňování klimatického závazku.

2019 se dostal do sporu s koaličními partnery návrhem zavést mýto za vjezd do centra Prahy pro vysokoemisní vozidla po vzoru západoevropských metropolí.

V Radě hl. m. Prahy vystupoval proti záměru zástupců Prahy sobě a Pirátů, aby se město staralo o zastávky MHD a odpadkové koše samo.

Z titulu své funkce zasedal v krizovém štábu během koronavirové epidemie, která propukla v březnu 2020. Na jeho popud zřídila Praha seniorskou linku, která poskytovala non-stop asistenci v době nouzového stavu.

Od 2014 je členem dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy. V souvislosti s touto funkcí i v jeho kanceláři a domě zasahovali v červnu 2022 policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu poté, co obvinili ho (a dalších 10 lidí) z korupce a účasti na organizované skupině. V důsledku uvedených okolností na veškeré výše vedené veřejné funkce rezignoval.

Osobní život

Má rád společenské vědy, sport, dopravu, fotografování a chovatelství.

Jeho partnerem je Jiří Karvánek (1981).

Články