Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Bývalý český fotbalový brankář a reprezentant, kterého znají po celém světě, Petr Čech se narodil 20. května 1982 v Plzni.

Miláček davů - českých i zahraničních - v lednu 2019 oznámil, že po skončení sezóny ukončí profesionální kariéru Stane se tak v dresu klubu Arsenal do kterého vstoupil 29. června 2015. Podle spekulací médií za něj klub zaplatil 11 milionů liber. První zápas v dresu Arsenalu odehrál proti svému bývalému klubu FC Chelsea Při posledním zápase ho 29: 5. 2019 čekal stejný soupeř. Ukončení kariéry ve velkém stylu se bohužel nekonalo. Zápas skončil 4:1 pro Chelsea.

V minulosti působil v týmech Viktorie Plzeň Chmelu Blšany, Sparty Praha Rennes a Chelsea FC Je považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě.

Největší fotbalové úspěchy Petra Čecha:

  • Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002.
  • Držitel rekordu anglické Premier League v počtu vychytaných nul
  • V dresu Chelsea 4x zvítězil v Premier League
  • Vítězství v Lize mistrů UEFA (2011/2012) s Chelsea FC
  • Vítězství v Evropské lize UEFA (2012/2013) s Chelsea FC
  • 5x vítězství v Anglickém poháru FA Cup s Chelsea FC
  • 3x vítězství v Anglickém ligovém poháru s Chelsea FC
  • Rekordman v počtu zápasů odehraných za českou fotbalovou reprezentaci (celkem 124)

-12 vítězství v anketě Zlatý míč České republiky

14. října 2006 během ligového utkání proti Readingu FC utrpěl frakturu lebky při střetu s irským záložníkem Readingu Stephenem Huntem. V 1. minutě utkání dobíhal Hunt míč uvnitř pokutového území Chelsea, ale Čech byl u něj dříve. Přestože Čech míč pokryl, Hunt zasáhl jeho hlavu pravým kolenem. Petr Čech skončil v péči neurochirurgů a byl dlouhou dobu mimo hru. Doktoři ho varovali, že pokud návrat na trávník uspíší, mohou být následky fatální. Z nemocnice se Petr Čech vrátil o 10 dní později. Týden nato pak začal s lehkým tréninkem. 3 měsíce nehrál. Od té doby z hlavy při zápasech nesundal černou "tankistickou" helmu, která se stala jeho poznávacím znamením.

V červnu 2003 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Martinou Dolejšovou, spolužačkou ze Sportovního gymnázia v Plzni. V roce 2008 se jim narodila dcera Adéla, v roce 2009 syn Damián. Rád hraje na bicí, na jeho YouTube kanálu si můžete poslechnout coververze kapel Nirvana Foo Fighters U2 System of a Down nebo třeba Rihanny V roce 2018 vydal ve spolupráci s Janem Paličkou (novinářem sportovní redakce MF DNES) vlastní autobiografii nazvanou Můj život - od kolébky ke slávě.

Články