Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Petr Arenberger je český lékař specializující se v oborech dermatologie a venerologie (kožní a pohlavní choroby), vysokoškolský pedagog a od října 2019 ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

7. dubna 2021 se stal novým ministrem zdravotnictví namísto Jana Blatného (jako čtvrtý muž v čele tohoto rezortu během jednoho roku), k jehož odvolání premiér Andrej Babiš (po konzultacích s prezidentem Zemanem) přistoupil z důvodu neshod, které mezi nimi panovaly řadu týdnů. Na ministerstvu vydržel jen šest týdnů, dne 25. května 2021 z funkce odstoupil. Hlavním důvodem byly problémy s majetkovými přiznáními.

Narodil se 4. prosince 1958 v Praze.

Kariéra

Absolvoval Fakultu dětského lékařství pražské Univerzity Karlovy Následně pracoval na kožní klinice Fakultní nemocnice v Praze 2, poté té dermatovenerologické 3. lékařské fakulty UK a FNKV, na které od roku 2001 působil ve funkci přednosty.

První atestaci z dermatovenerologie získal v roce 1987, druhou 1990. Habilitoval se na 3. LF UK 1992, jmenován profesorem pro obor Dermatovenerologie byl na UK 2001. O pět let později získal titul MBA.

Zaměřuje se na účinek exogenních faktorů ve vztahu ke změnám na receptorové úrovni, jako první zjistil existenci cytokinu RANTES v kůži.

Na dermatovenerologické klinice založil Centrum Zdravé vlasy, které je jedinou poradenskou ambulancí zaměřující se na nemocné vlasy v České republice. Je rovněž duchovním otcem české preventivní akce Stan proti melanomu.

V letech 1989–1991 pracoval na univerzitě v německém Mnichově, následně (1992–1993) absolvoval studijní pobyt na americké Stanfordově univerzitě v Palo Alto .V březnu 2017 se rozhodl kandidovat do Rady Českého rozhlasu avšak zasedl do ní až v květnu 2018, po svém potvrzení Poslaneckou sněmovnou v této funkci.

Je též třetím místopředsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně předsedou České dermatovenerologické společnosti byl v období 2015–2019. Roku 2017 obdržel stříbrnou pamětní medaili předsedy Senátu, v téže době získal i titul Lékař roku. Je autorem řady odborných monografií a učebnic.

Jako nového ministra zdravotnictví (toto angažmá nevyloučil a soudě dle jeho aktivity na sociálních sítích se na něj vysloveně chystá) by jej s předsedou vlády spojovaly shodné názory na postupy při řešení pandemie nemoci covid-19 s Milošem Zemanem pak vřelejší přístup k ruské vakcíně Sputnik V.

Po uvedení do funkce byla zveřejněna informace, že jeho jméno figuruje ve složkách komunistické Státní bezpečnosti konkrétně v seznamech kandidátů tajné spolupráce, a to pod krycím jménem Kůže. Vlastní čisté lustrační osvědčení, přiznal však své členství v KSČ před rokem 1989.

Osobní život

Je ženatý s přední českou dermatoložkou, vědkyní a pedagožkou, docentkou Monikou Arenbergerovou (1971), finalistkou Miss Československo 1989. Mají dvě dcery, Simonu (2002) a Nicol (2005).

Články