Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Americký herec Peter Dinklage se narodil 11. června 1969 v Morristown v americkém New Jersey. Celým jménem se jmenuje Peter Hayden Dinklage. Proslavil se zejména rolí Tyriona Lannistera v seriálu Hra o trůny.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Filmový debut zaznamenal v roce 1995 ve snímku Toma DiCilloa Život v oblouznění, ve kterém ztvárnil roli Tita. Další významnou rolí na začátku jeho herecké kariéry je Finbar McBride ve snímku Přednosta z roku 2003. Za ztvárnění přednosty stanice byl nominován na několik hereckých cen (Screen Actors Guild Award, Phoenix Film Critics Society Award, Satellite Award a řadu dalších).

Dále sklidil úspěch za role filmech Dokažte mi vinu a moderní pohádce Penelope. Oba tyto snímky jsou z roku 2006. Diváci jej mohli také vidět v druhém pokračování fantasy Letopisy Narnie: Princ Kaspian z roku 2008.

Jeho herecká kariéra je spojena také s off-Broadway, kde si zahrál v několika úspěšných inscenacích.

Největší slávu mu vynesla role ve fantasy seriálu z produkce HBO Hra o trůny Jeho postava Tyrion Lannister byla pro svůj vzrůst posměšně označována jako Skřet, Polomuž, Trpaslík nebo Obr z Lannisterů. Za ztvárnění této role byl nominován na mnoho cen. V roce 2011 za ni získal Zlatý glóbus a v letech 2011 a 2015 cenu Emmy

Osobní život

Peter přišel na svět s achondroplazií, kvůli čemuž je malého vzrůstu. Měří 135 cm.

V roce 1987 absolvoval na Delbarton School a v roce 1991 pak na Bennington College.

V roce 2005 si vzal za ženu divadelní režisérku Ericu Schmidt. V roce 2011 se jim narodila první dcera, jejíž jméno nikdy veřejně neprozradili. V roce 2017 přišlo na svět jejich druhé dítě. Manželé nikdy neprozradili světu jeho jméno ani pohlaví.

Články