Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Španělská herečka Penélope Cruz se narodila 28. dubna 1974 ve španělském Alcobendas. Stala se první španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Popularitu začala získávat díky klipu španělské popové skupiny Mecano. Byla také moderátorkou pořadu zaměřeného na teenagery. Mezi její první filmy patří snímky Šunka, šunka a Belle Époque z roku 1992, který získal Oscara za nejlepší zahraniční film. K úspěchu a slávě jí výrazně pomohly snímky Dívka tvých snů či film Vanilkové nebe, ve kterém si zahrála po boku Toma Cruise

V roce 2006 byla nominována na Oscara pro nejlepší herečku za výkon v Almodóvarově filmu Volver. Žádná jiná španělská herečka předtím na Oscara nominována nebyla. V roce 2008 získala Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli v Allenově komedii Vicky Cristina Barcelona, ve které ztvárnila roli mentálně nestabilní exmanželky Javiera Bardema Do třetice byla nominována na Oscara za výkon v muzikálu Nine.

Byla též několikrát nominována na Zlatý glóbus. V roce 2006 získala hlavní hereckou cenu na filmovém festivalu v Cannes za výkon ve filmu Volver.

Osobní život

Film Vanilkové nebe ji přinesl nejenom slávu, ale také partnera. Alespoň na několik let. V letech 2001 až 2004 byla partnerkou Toma Cruise

Chodila také s hercem Matthew McConaugheyem

V létě 2008 začala randit se španělským hercem Javierem Bardemem se kterým si zahrála ve filmech Šunka, šunka a Vicky Cristina Barcelona. V roce 2010 si řekli své ano a o rok později přišel na svět jejich syn Leonardo. V roce 2013 pak Penélope Cruz přivedla na svět dceru, které dali jméno Luna Encinas.

Články