Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Pavlína Pořízková, psáná také Paulina Porizkova, je americká supermodelka československého původu, která se stala nejmladší modelkou na obálce Sports Illustrated Swimsuit Issue

Narodila se 9. dubna 1965 v Prostějově.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V roce 1968 její rodiče emigrovali do Švédska, ona však zůstala u babičky v Československu. Úřady jí dovolily odjet až roku 1975, kdy se za ni přimluvil tehdejší švédský premiér Olof Palme Po jejich rozvodu žila v chudobě, roku 1980 však poslala kamarádka její fotografie do modelingové agentury Elite

Výška 180 cm a míry 86-57-89 jí vynesly kontrakt v Paříži, 1983 se odstěhovala do USA. Její fotografie slavily úspěch jak v časopise Sports Illustrated Swimsuit Issue (v osmnácti se stala nejmladší modelkou na jeho obálce), ale i Playboyi Cosmopolitanu nebo Vogue Harper's Bazaar ji roku 1992 zařadil mezi deset nejkrásnějších žen světa.

2007 se objevila v taneční soutěži Dancing with stars (u nás známé jako StarDance …když hvězdy tančí dva roky působila i jako porotkyně v reality show Amerika hledá topmodelku, objevila se i v jedné z epizod seriálu Zoufalé manželky (2010).

V současnosti se už modelingu téměř nevěnuje, zkouší psát knihy. U nás vyšel například autobiografický román Léto modelky, je také podepsaná pod dětskou knížkou Ralphie the Roach (Dobrodružství švába Ralpha).

Osobní život

Má o šest let mladšího bratra Jáchyma.

Jejím manželem byl od roku 1989 Ric Ocasek (1944 až 2019), zpěvák rockové skupiny The Cars, s nímž má syny Jonathana Ravena a Oliviera Oriona. V roce 2017 bylo jejich manželství rozvedeno. V září 2019 jej nalezla mrtvého v jeho bytě na Manhattanu.

Půr roku chodila se scenáristou Aaronem Sorkinem

Články