Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Pavlína Pořízková, psáná také Paulina Porizkova, je americká supermodelka československého původu, která se stala nejmladší modelkou na obálce Sports Illustrated Swimsuit Issue

Narodila se 9. dubna 1965 v Prostějově.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V roce 1968 její rodiče emigrovali do Švédska, ona však zůstala u babičky v Československu. Úřady jí dovolily odjet až roku 1975, kdy se za ni přimluvil tehdejší švédský premiér Olof Palme Po jejich rozvodu žila v chudobě, roku 1980 však poslala kamarádka její fotografie do modelingové agentury Elite

Výška 180 cm a míry 86-57-89 jí vynesly kontrakt v Paříži, 1983 se odstěhovala do USA. Její fotografie slavily úspěch jak v časopise Sports Illustrated Swimsuit Issue (v osmnácti se stala nejmladší modelkou na jeho obálce), ale i Playboyi Cosmopolitanu nebo Vogue Harper's Bazaar ji roku 1992 zařadil mezi deset nejkrásnějších žen světa.

2007 se objevila v taneční soutěži Dancing with stars (u nás známé jako StarDance …když hvězdy tančí dva roky působila i jako porotkyně v reality show Amerika hledá topmodelku, objevila se i v jedné z epizod seriálu Zoufalé manželky (2010).

V současnosti se už modelingu téměř nevěnuje, zkouší psát knihy. U nás vyšel například autobiografický román Léto modelky, je také podepsaná pod dětskou knížkou Ralphie the Roach (Dobrodružství švába Ralpha).

Osobní život

Má o šest let mladšího bratra Jáchyma.

Jejím manželem byl od roku 1989 Ric Ocasek (1944 až 2019), zpěvák rockové skupiny The Cars, s nímž má syny Jonathana Ravena a Oliviera Oriona. V roce 2017 bylo jejich manželství rozvedeno. V září 2019 jej nalezla mrtvého v jeho bytě na Manhattanu.

Půr roku chodila se scenáristou Aaronem Sorkinem

Články