Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Český právník a od 1. 1. 2011 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se narodil 18. listopadu 1972 v Plzni. Jeho předchůdkyní byla Renáta Vesecká

Pavel Zeman Vystudoval Gymnázium Luďka Pika v Plzni. Práva ovšem v Plzni nestudoval. Ta vystudoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy A přihodil k nim i obor Politologie na Filozofické fakultě té samé univerzity Po jmenování státním zástupcem působil nejprve na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni. Následovalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. V roce 2004 se stal vůbec prvním zástupcem České republiky u Eurojustu což je orgán Evropské unie, který byl zřízen v roce 2002 a jeho účelem je zlepšení koordinace při vyšetřování a trestních stíháních mezi soudními orgány v členských státech Evropské unie. Nejčastěji řeší závažné přeshraniční a organizované zločiny. V té době působil také jako státní zástupce na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství, které od 1. 1. 2011 vede.

Mluví plynně anglicky, francouzsky a německy. Mezi případy, které spadaly pod jeho pravomoc patří například zatčení a předání Barbory Škrlové obviněné v kauze týrání chlapců v Kuřimi, nebo zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii. Po vedoucím Městského státního zastupitelství v Praze Martinu Erazímovi byl další (a poslední) instancí, která posuzovala kauzu Čapí hnízdo ve které figuruje premiér Andrej Babiš Dne 4. prosince 2019 rozhodl o tom, že je premiér Babiš v kauze Čapí hnízdo stále obviněn.

Není spojen s žádnou politickou stranou.

Články