Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Český herec Pavel Nový se narodil 5. září 1948 v Plzni.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Kníratého herce, kterého i v zimě potkáte na ulici v kraťasech, znají diváci filmoví, televizní i divadelní. V minulosti hrál v řadě oblastních divadel – v Krajském divadle v Příbrami nebo v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. V roce 1989 se stal členem pražské Ypsilonky Mezitím se ale živil i jako šofér, číšník, zedník, dřevorubec nebo třeba traťový dělník.

Před kamerou stál poprvé jako třináctiletý ve filmu Václava Vorlíčka Kuřata na cestách. První větší role ale přinesl až konec 70. let a filmy Balada pro banditu a Postav dom, zasaď strom (od Juraje Jakubiska Největší popularitu mu ale přinesla až role zvukaře Pepy z české veselohry století S tebou mě baví svět Diváci si ho pamatují i jako hrázného Jana Palyzu ze seriálu Velké sedlo. Nezapomenutelný je i z filmů Jana Švankmajera Spiklenci slasti, Otesánek a Šílení. Za roli Broni obdržel v roce 2018 cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

V 90. letech se prosadil jako osobitý moderátor televizního pořadu Sportžurnál. Sport je jeho velkým koníčkem. Na nějaký čas se ho ale musel vzdát, když se v roce 2007 nakazil na Kypru západonilskou horečkou. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

Osobní život

Pavel Nový je ženatý, má dcery Terezu a Kateřinu a dva vnuky Matěje a Vojtu.

Články